RAPORT

Tusk kontra Tusk

Specjalna wysłanniczka amerykańskiego Departamentu ds. Holokaustu – w Polsce

Cherrie Daniels składa kilkudniową wizytę w Polsce (fot. State Dept./D.A. Peterson)
Cherrie Daniels składa kilkudniową wizytę w Polsce (fot. State Dept./D.A. Peterson)

Specjalna wysłanniczka Departamentu ds. Holokaustu Cherrie Daniels składa kilkudniową wizytę w Polsce; spotka się z przedstawicielami rządu i parlamentu, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego – poinformowała w piątek ambasada USA w Warszawie.

Edward Mosberg: Ocalałem. Moim obowiązkiem jest mówić światu o Holokauście

Jestem ocalonym z Zagłady i moim obowiązkiem jest mówienie światu o tragedii Holokaustu – mówił Edward Mosberg podczas upamiętniającej ofiary Szoa...

zobacz więcej

Cherrie Daniels składa wizytę w Polsce w dniach 2-11 lipca; w piątek spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim – poinformowano na Twitterze Senatu RP.

Kolejna wizyta


Amerykańska ambasada przypomniała, że to kolejna wizyta Daniels w Polsce. Poprzednia miała miejsce w styczniu 2020 roku, kiedy jako członek delegacji USA uczestniczyła w organizowanych przez rząd polski obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jak zaznaczyła ambasada USA, podczas ubiegłorocznej wizyty Daniels „i przy poparciu jej biura amerykański Departament Stanu ogłosił przyznanie dodatkowych dwóch milionów dolarów na rzecz Fundacji Auschwitz Birkenau na długoterminową konserwację Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, podnosząc ogólny wkład USA do 17 milionów dolarów”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Stracił życie za pomoc Żydom. Antoni Kenigsman „zawołany po imieniu” [WIDEO]

W Mikołajkach koło Łomży w województwie podlaskim odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą Antoniego Kenigsmana, który w czasie okupacji za pomoc...

zobacz więcej

Pamięć o Holokauście


Ambasada podkreśliła w komunikacie, że „wizyta specjalnego wysłannika będzie skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena”.

Daniels spotka się z polskimi przedstawicielami rządu, a także z parlamentarzystami, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego zajmującymi się edukacją, pamięcią i badaniami nad Holokaustem – czytamy w komunikacie ambasady Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź też: Otwarto Park Pamięci Narodowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej