
Prawo i Sprawiedliwość złożyło podpisy pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował o tym szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Opozycja może znów zgłosić kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; rozmowy w tej sprawie mają się toczyć w najbliższych...
zobacz więcej
– Złożyliśmy właśnie podpisy pod kandydaturą naszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i to jest ten sam kandydat, którego zgłasza PSL – powiedział Terlecki dziennikarzom.
Termin zgłaszania kandydatur na RPO mija w piątek o godz. 16. Klub PSL wcześniej zgłosił prof. Wiącka, który kandydował już na RPO w poprzedniej próbie wyłonienia nowego Rzecznika, w połowie czerwca. Wówczas nie uzyskał poparcia PiS.
Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.
Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.
We wtorek klub PiS zagłosuje w Sejmie za kandydaturą senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich; jestem przekonana, że wynik głosowania...
zobacz więcej
Podobnie było za czwartym i piątym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli – powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio – senator Lidia Staroń.
Kontrkandydatem Staroń był prawnik Marcin Wiącek, zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.
Niedawno Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 15 kwietnia w sprawie pełnienia obowiązków przez RPO po upływie kadencji, a do czasu wyboru przez parlament jego następcy.
TK orzekł wtedy, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na to, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą 15 lipca. Jak wskazał TK, do tego czasu parlament powinien uchwalić zmianę przepisów, która dostosuje ustawę o RPO do wyroku.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo