RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mikroby z krowich żołądków są w stanie rozkładać plastik

Krowy zjadają i trawią naturalne poliestry roślinne (fot. Shutterstock/ Alena Demidyuk)
Krowy zjadają i trawią naturalne poliestry roślinne (fot. Shutterstock/ Alena Demidyuk)

Bakterie znajdujące się w jednej z części krowiego żołądka mają zdolność rozkładania plastiku – informują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Frontiers in Bioengineering and Biotechnology”.

Bakterie pomagają rozwikłać zagadkę ludzkich migracji

Migracje ludzi z Syberii do Ameryki 12 tys. lat temu można śledzić dzięki badaniom genetycznym bakterii – opisują naukowcy na łamach tygodnika...

zobacz więcej

Badacze podejrzewali, że bakterie zlokalizowane w żwaczu (jednej z komór żołądka u bydła) mogą być pomocne w rozkładaniu plastiku, gdyż krowy zjadają i trawią naturalne poliestry roślinne.

„Ogromna populacja bakterii zamieszkująca żwacz odpowiedzialna jest za trawienie pokarmów. Dlatego spodziewaliśmy się, że część z nich zajmuje się także hydrolizą poliestrów” – mówi dr Doris Ribitsch, autorka analizy.

Austriacy badali wpływ bakterii znajdujących się w płynie pobranym z żwacza krów na trzy rodzaje poliestrów w formie sproszkowanej: PET (stosowany w produkcji włókien syntetycznych i opakowań), oraz biodegradowalne PBAT i PEF. Okazało się, że mikroorganizmy radziły sobie z rozkładem wszystkich trzech.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W odróżnieniu od poprzednich badań skupiających się na pojedynczych mikroorganizmach, w tym przypadku badane były właściwości płynu zawierającego różne bakterie i enzymy. Sugeruje to, że skuteczność jest efektem synergicznym, wynikającym z kombinacji różnych czynników – zauważają autorzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej