RAPORT

Pogarda

Szef niemieckiej dyplomacji przywołał traktat 2+4 w kontekście reparacji. Dlaczego?

Najnowsze

Popularne

Ponad 75 lat po zakończeniu wojny i ponad 20 lat po traktacie 2+4 kwestia reparacji jest z naszego punku widzenia pod względem prawnym i politycznym zakończona – oznajmił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas na konferencji w trakcie wizyty w Polsce. Dlaczego niemiecki polityk przywołał sprawę traktatu 2+4? Mówił o tym w programie „#Jedziemy” Michał Rachoń.

Sikorski broni Niemców: Stracili 20 proc. terytorium. Sellin odpowiada: Do Polski trafiło 1 proc. odszkodowań

„Prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium, że reparacji i Kresów pozbawił...

zobacz więcej

W czwartek w Polsce przebywał szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Spotkanie z polskim ministrem spraw zagranicznych odbywało się między innymi z okazji 30. rocznicy traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Minister Zbigniew Rau mówił po spotkaniu, że kwestia zadośćuczynienia Niemiec za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta.

– Odpowiedzialność Niemiec za kataklizm II wojny światowej, tym samym za utratę na masową skalę życia i mienia obywateli polskich, nie ulega wątpliwości – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Otwartą kwestią pozostaje sprawa trybu i sposobu zadośćuczynienia za te zbrodnie – dodał.

Heiko Maas mówił, że tematy dotyczące rozliczenia niemieckich zbrodni wojennych są dla niego bardzo istotne. Jak dodał, w Berlinie powstanie miejsce pamięci i spotkań poświęcone polskim ofiarom II wojny światowej.

– Niemcy przyznają się do swojej historycznej odpowiedzialności za II wojnę światową. Z tego powodu Niemcy na szeroką skalę wypłaciły świadczenia odszkodowawcze także w stronę Polski. U nas ponad 75 lat po zakończeniu wojny i ponad 20 lat po traktacie 2+4 ta kwestia reparacji jest z naszego punku widzenia pod względem prawnym i politycznym zakończona – powiedział szef niemieckiego MSZ.Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej