RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obowiązkowe szczepienia we Francji? Jest stanowisko Najwyższego Urzędu ds. Zdrowia

Co najmniej jedną dawkę otrzymało we Francji 34 tys. osób (fot. Getty Images)
Co najmniej jedną dawkę otrzymało we Francji 34 tys. osób (fot. Getty Images)

Najwyższy Urząd ds. Zdrowia (HAS) opowiedział się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi dla personelu medycznego. HAS nie wykluczył również obowiązkowych szczepień całej populacji.

Unijny Certyfikat COVID już działa. Co trzeba wiedzieć?

Unijny Certyfikat COVID działa od 1 lipca w krajach Unii Europejskiej. Uprawnia do swobodnego podróżowania we Wspólnocie w czasie pandemii....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według danych Francuskiej Federacji Szpitali (FHF) zaledwie 57 proc. pracowników w domach opieki i 64 proc. zatrudnionych w placówkach służby zdrowia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Zgodnie z zaleceniami HAS, który od początku pandemii pełni rolę doradcy władzy wykonawczej, obowiązek szczepień dotyczyłby przede wszystkim „specjalistów z sektorów zdrowia, społecznego i medyczno-społecznego, którzy byli priorytetowymi celami szczepienia we wczesnych stadiach kampanii”.

Następnie, w drugim etapie, w zależności od ewolucji epidemii obowiązkiem szczepień mogłaby zostać objęta cała populacja - napisano w komunikacie.

Już w poniedziałek minister zdrowia Olivier Veran ostrzegł w liście do dyrektorów szpitali i domów spokojnej starości, że jeśli co najmniej 80 proc. personelu nie zostanie zaszczepione do września, władze wprowadzą szczepienia obowiązkowe.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2664 osób. W szpitalach zmarło 29 chorych; liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 111 140 od początku pandemii – podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 109 chorych, 30 na oddziały intensywnej terapii. Liczba hospitalizowanych zmniejszyła się o 219, do 8232. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 1162 chorych.

Co najmniej jedną dawkę otrzymało od początku kampanii 34 103 180 osób (tj. 50,6 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 23 270 97 osób (tj. 34,5 proc. populacji). W ciągu ostatniej doby wykonano 655 080 szczepień, z czego 207 323 pierwszą dawką szczepionki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej