RAPORT

Pogarda

Bruksela zrobiła z niego milionera. Ile zarobił Donald Tusk?

Donald Tusk zarabia obecnie ok. 90 tysięcy złotych miesięcznie (fot. Didier Lebrun © Photo News via Getty Images)
Donald Tusk zarabia obecnie ok. 90 tysięcy złotych miesięcznie (fot. Didier Lebrun © Photo News via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki? To częste pytanie ostatnich dni. Były premier przez ostatnie lata na pewno nie mógł narzekać na zarobki. Od 2014 roku jako przewodniczący Rady Europejskiej, a później szef Europejskiej Partii Ludowej miał zarobić ok. 9 milionów złotych. Wcześniej Tusk zadeklarował, że jako premier i poseł zarobił w 2013 roku ok. 244 tysięcy złotych.

Tusk wraca do Polski. Zobacz, ile zdążył zarobić w Brukseli

Mijający weekend Donald Tusk spędzał na Pomorzu. Media huczą, że były premier niebawem opuści Brukselę i wróci na stałe do polskiej polityki. Ile...

zobacz więcej

Od grudnia 2014 roku do listopada 2019 roku b. premier zajmował stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. A to równało się pensji w wysokości ok. 105 tysięcy złotych miesięcznie. Co więcej, w styczniu 2019 roku dostał podwyżkę do ok. 140 tysięcy złotych miesięcznie.

Do tego należy doliczyć dodatki: na koszty reprezentacyjne – ok. 76 tysięcy złotych rocznie i na mieszkanie – ponad 200 tysięcy złotych rocznie.

To oznacza, że w ciągu pięciu lat Donald Tusk zarobił ok. 7,73 mln złotych. Ile wpłynęło na jego konto? Tego dokładnie nie wiadomo, bo podane przez unijne instytucje zarobki nie uwzględniają opodatkowania. Tusk był także zwolniony z obowiązku składania oświadczenia majątkowego.

Koniec kadencji na fotelu przewodniczącego Rady Europejskiej nieszczególnie wpłynął na zarobki Tuska. Do końca 2021 roku RE wypłaca mu tzw. „dodatek przejściowy” w wysokości ok 58 tysięcy złotych miesięcznie. Do tego były premier może liczyć na ok. 30 tysięcy złotych miesięcznie jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

A za rok politykowi będzie przysługiwała emerytura. Gdy skończy 65 lat, ma otrzymywać ok. 21 tysięcy złotych miesięcznie. Do tego dojdzie świadczenie z ZUS, które według wyliczeń „Super Expressu” wyniesie ok. 9 tysięcy złotych. Tym samym Tusk będzie jednym z najbogatszych w Polsce emerytów.

Jedno jest pewne, pobyt w Brukseli na pewno korzystnie wpłynął na stan konta polityka. Jeszcze jako szef rządu był zobowiązany do składania oświadczenia majątkowego. W 2014 roku zadeklarował, że na koncie zgromadził 152 tys. oszczędności w złotówkach i 2,4 tys. w dolarach.

Razem z żoną Małgorzatą był właścicielem dwóch mieszkań o wartości ok. 800 tysięcy złotych, a także działki letniskowej. W 2013 roku Tusk jako premier i poseł zarobił ok. 244 tysięcy złotych. Cały, ujawniony w oświadczeniu majątkowym, dobytek szefa PO wynosił wóczas ok. 1,1 mln złotych.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywoTwoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej