RAPORT

Pogarda

„Nie musimy prosić sąsiada o zgodę”. Premier o przekopie Mierzei Wiślanej

Najnowsze

Popularne

Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego, to umocnienie naszej suwerenności, to także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

„Dotrzymujemy słowa”. Przekop Mierzei przekroczył półmetek [WIDEO]

Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę realizacji. W Elblągu podpisano umowę na wykonanie drugiego etapu tej inwestycji. To znaczące...

zobacz więcej

Szef rządu wraz z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedzili w czwartek teren przekopu Mierzei Wiślanej.

Premier mówił na briefingu prasowym, że „przez długie dekady nie było woli i wiary, że można dokonać tego przekopu, że można zgromadzić środki budżetu państwa polskiego i przeznaczyć je na tę wielką i piękną budowę”.

– Przekop Mierzei Wiślanej to także wyraz naszego realizmu politycznego (...); to umocnienie naszej suwerenności. To także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne – mówił szef rządu.

Jak zaznaczył, plan przekopu Mierzei Wiślanej został uzgodniony wcześniej m.in. w ramach „planu Dudy” (propozycji przedstawianych podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi 2020 r.), czyli „planu inwestycji wielkich, ale też mniejszych, inwestycji w najróżniejsze obszary życia publicznego, w usługi publiczne, usługi dla mieszkańców”.

– One wszystkie stają się faktem, stają się rzeczywistością. Wiarygodność jest naszym znakiem firmowym i to tutaj widać bardzo wyraźnie – stwierdził Morawiecki.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Budowa kanału na Mierzei. Wykonawca kładzie pierwszy asfalt [WIDEO]

W rejonie budowy kanału na Mierzei Wiślanej powstaje nowa droga 501. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty. W ich rejonie oraz w podporach...

zobacz więcej

Zaznaczył, że ta strategiczna inwestycja obejmuje też pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg, a także cały system zabezpieczeń, który będzie umożliwiał wykorzystanie portu w Elblągu w sposób „dużo bardziej rozbudowany”. Podkreślił, że inwestycja ta przyczyni się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.

Morawiecki mówił, że polityka rządu opiera się na otwarciu na Bałtyk. – Gdańsk z Gdynią, które stają się największym portem na Bałtyku, (...) i które zabierają przeładunki kontenerowe portom zachodniej Europy, to symbol sukcesu naszej polityki morskiej – polityki handlowej, polityki portowej – powiedział.

Zwrócił też uwagę na inne inwestycje. – A więc port offshorowy, porty serwisowe w Łebie, w Ustce, także port kontenerowy w Ustce, także port kontenerowy, głębokowodny w Świnoujściu. Pogłębiony tor kosztem 1,2 mld zł ze Świnoujścia, tor wodny do Szczecina, odbudowa całego przemysłu portowego, przemysłu morskiego – to myślę jest nasz znak firmowy, a przecież przemysł morski, morze, handel, to jedna z dźwigni całego rozwoju gospodarczego – powiedział premier.

– Wszystkie te inwestycje razem, od tej poczynając, tutaj, niedaleko Elbląga, na Mierzei Wiślanej, to inwestycje, które zmienią strategiczne położenie Polski pod względem politycznym, ale także pod względem gospodarczym. Umożliwią utworzenie nowych tysięcy miejsc pracy, lepszych, wysokopłatnych miejsc pracy, a to jest rzeczywiście część Polskiego Ładu – mówił Morawiecki. Dodał, że Polski Ład ma doprowadzić do awansu cywilizacyjnego Polski i do tego, by Polacy zarabiali na poziomie średniej unijnej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej