RAPORT

Pogarda

„To nie było możliwe przed 2015 r.” Prezydent o programie Miecznik i przekopie mierzei

Najnowsze

Popularne

Andrzej Duda czwartek spędził na północy Polski. Prezydent w Gdańsku odwiedził stocznię, a później razem z Mateuszem Morawieckim odwiedził budowę przekopu Mierzei Wiślanej. – Nie będziemy musieli pytać naszego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze wody – powiedział premier.

Polski Instytut Ekonomiczny: Polska unijnym potentatem w eksporcie jachtów

Polska jest unijną potęgą w eksporcie jachtów – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu „Tygodnika gospodarczego PIE”. W naszym...

zobacz więcej

W czwartek prezydent Andrzej Duda gościł w dwóch stoczniach Grupy Remontowa Holding SA w Gdańsku, gdzie trwa realizacja programu Kormoran, budowy trzech niszczycieli min dla Marynarki Wojennej.

Po wizycie na Albatrosie prezydent podkreślił, że cieszy się, iż może odwiedzić Remontowa Holding, czyli zespół stoczni, „który teraz remontuje i buduje statki, reprezentując Rzeczpospolitą w ten sposób w skali ogólnoświatowej”.

Nowe niszczyciele


– Byłem przed chwilą w tej części, w której następują remonty i przeróbki statków, w dokach są statki z całego świata. W stoczni Remontowej Shipbuilding właśnie trwa realizacja programu Kormoran, który na tym etapie oznacza budowę trzech niszczycieli MIN dla Polskiej Marynarki Wojennej – dodał prezydent.

Jak powiedział, niszczyciel Kormoran już pływa, Albatros jest poddawany testom morskim, Mewa wkrótce do nich dołączy.

– Mam nadzieję, że wkrótce będą realizowane tu kolejne zadania – powiedział prezydent RP. Jak dodał, Remontowa Shipbuilding jest częścią konsorcjum, w którym wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową realizuje projekt Miecznik, trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Andrzej Duda: Mówili, że trzeba sprzedać LOT, stocznie. Dosyć Polski, w której się nic nie opłaca

Chciałbym, aby przywracano połączenia kolejowe, ale warunkiem jest budowa przystanków kolejowych i remontowanie tych, które były, a później...

zobacz więcej

– To jest rzeczywiście najważniejsze zadanie na najbliższe lata i ogromne przedsięwzięcia, które mają ogromne znaczenie dla modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, po to żeby nasi marynarze mogli pływać na najnowocześniejszych okrętach – zaznaczył Duda.

– Cieszę się bardzo, że kadra zarządzająca, menedżerowie i pracownicy Remontowa Holdingu i tej stoczni, dokładnie Shipbuilding, udowodnili, że są w stanie zbudować niszczyciele min, które będą zbudowane ze stali amagnetycznej – mówił. Jak zauważył, „do 2015 r. mówiono, że to jest w Polsce nie możliwe i że tego nie da się wykonać, ze Polacy nie mają takiej technologii, nie mają takich fachowców i musi to być zrobione za granicą”.

Prezydent zaznaczył, że „dobra współpraca z polskimi uczelniami technicznymi, przede wszystkim, z politechniką, pozwala tę technologię opracować, opanować”. Dodał, że nowe okręty są najnowocześniejszymi niszczycielami min w Sojuszu Północnoatlantyckim.

– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mam absolutne przekonanie, że ta stocznia jest w stanie podołać programowi Miecznik. Jest to dla mnie wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni – powiedział prezydent Duda.

Duda: Trwa odbudowa polskich stoczni

Stocznia Gdańska bliżej wpisu na listę UNESCO

Już niebawem Stocznia Gdańska może znaleźć się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego...

zobacz więcej

Według niego, to ważny moment, pokazujący, że w Polsce stocznie mogą się odbudowywać. – A przede wszystkim, że mamy cały czas świetnych ekspertów, którzy wiedzą, jak budować statki. Mamy bardzo zdolnych młodych ludzi, kadrę, która błyskawicznie się uczy i w przyszłości także podoła wszystkim, nawet najtrudniejszym zadaniom – powiedział prezydent.

Program Miecznik zakłada pozyskanie trzech nawodnych okrętów nowego typu dla Marynarki Wojennej. Wielozadaniowe jednostki klasy fregaty mają umożliwić wykonywanie zadań takich jak zabezpieczenie szlaków żeglugowych, udział w operacjach międzynarodowych, np. w działaniach stałych zespołów morskich NATO; mają też zwiększyć zdolności Polski do obrony i odstraszania.

Konsorcjum, które ma być głównym wykonawcą w programie nowych fregat, zostało powołane w maju przez PGZ S.A. i należącą do Grupy Stocznię Wojenną. Do konsorcjum weszła też Stocznia Remontowa Shipbuilding - firma należąca do Grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING SA.

„Dotrzymujemy słowa”. Przekop Mierzei przekroczył półmetek [WIDEO]

Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę realizacji. W Elblągu podpisano umowę na wykonanie drugiego etapu tej inwestycji. To znaczące...

zobacz więcej

Polska otwarta na Bałtyk


– Nasza polityka to otwarcie się na Bałtyk; Gdańsk z Gdynią stają się największym portem na Bałtyku i zabierają przeładunki kontenerowe portom zachodniej Europy; to symbol sukcesu naszej polityki morskiej – powiedział premier Morawiecki. Premier wraz z prezydentem przebywał na Mierzei Wiślanej w rejonie, gdzie mają miejsce prace związane z przekopem.

– Nasza polityka to otwarcie się na Bałtyk. Gdańsk z Gdynią, które stają się największym portem na Bałtyku, (...) i które zabierają przeładunki kontenerowe portom zachodniej Europy, to symbol sukcesu naszej polityki morskiej – polityki handlowej, polityki portowej. Przekop Mierzei zapewni nam także to, że nie będziemy musieli prosić się sąsiada o zgodę na to, aby wpłynąć do portu w Elblągu – podkreślił Morawiecki.

Zwrócił też uwagę na inne inwestycje.

– A więc port offshorowy, porty serwisowe w Łebie, w Ustce, także port kontenerowy w Ustce, także port kontenerowy, głębokowodny w Świnoujściu. Pogłębiony tor kosztem 1,2 mld zł ze Świnoujścia, tor wodny do Szczecina, odbudowa całego przemysłu portowego, przemysłu morskiego – to myślę jest nasz znak firmowy, a przecież przemysł morski, morze, handel to jedna z dźwigni całego rozwoju gospodarczego – zaznaczył premier.

– Wszystkie te inwestycje razem, od tej poczynając, tutaj, niedaleko Elbląga, na Mierzei Wiślanej, to inwestycje, które zmienią strategiczne położenie Polski pod względem politycznym, ale także pod względem gospodarczym. Umożliwią utworzenie nowych tysięcy miejsc pracy, lepszych, wysokopłatnych miejsc pracy, a to jest rzeczywiście część Polskiego Ładu – zaznaczył. Dodał, że Polski Ład ma doprowadzić do awansu cywilizacyjnego Polski i do tego, by Polacy zarabiali na poziomie średniej unijnej.– Mamy nadzieję, że takie inwestycje jak ta pozwolą turystykę nie tylko ożywić, ale przede wszystkim ogromnie wzmocnić w przyszłości, a przede wszystkim, że wielkie inwestycje będą takim ogromnym impulsem rozwojowym dla Rzeczypospolitej, a w efekcie przełożą się na unowocześnienie naszego kraju, podniesienie jakości życia mieszkańców, wzrost stopniowy wynagrodzeń, wszystko to, czego tak bardzo pragniemy, czyli także zbliżania się poziomem życia do tego, jaki jest w najbogatszych krajach na zachodzie Europy – uzupełnił prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej