RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Michnik wywołał ostry konflikt. Kina Helios zerwały współpracę z „Wyborczą”

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik miał oskarżać niedawno reklamodawców, że wywierają na gazetę naciski w sprawie recenzji filmów. W odpowiedzi sieć kin Helios, wchodząca w skład Grupy Agora, zerwała współpracę z „Wyborczą”.

„Mordowanie »Gazety Wyborczej«”. Adam Michnik o aferze w Agorze

– Jeżeli nasi koledzy z zarządu nie chcą zapisać się w historii jako ci, co zamordowali najważniejszy dziennik w tej części świata, to powinni...

zobacz więcej

Największy kryzys w relacjach „Gazety Wyborczej” z zarządem spółki Agora jest wynikiem ogłoszonych niedawno planów wydawcy, by połączyć portale gazeta.pl i wyborcza.pl oraz segment prasowy dziennika. Od tygodni trwa więc „przeciąganie liny” różnych pracowników spółki.

Z kolei „Press” przekazał w czwartek, że ważne decyzje zapadły również ws. współpracy z siecią kin Helios.

Zobacz także:   „Mordowanie »Gazety Wyborczej«”. Adam Michnik o aferze w Agorze

„Za uchwałą Helios SA z 28 czerwca o zerwaniu dotychczasowej współpracy z dziennikiem głosował cały zarząd spółki” – czytamy.

Kto wygra w PO: Tusk czy Trzaskowski? Politolog nie ma wątpliwości

– W PO już mieliśmy takie sytuacje, że drugi kandydat zgłaszał się tylko po to, żeby był drugi kandydat. Nie wykluczałbym takiej roli Rafała...

zobacz więcej

„Zarząd Helios ustala odstąpienie od wszelkich form współpracy reklamowej, w tym barterowej, aby nie dochodziło do potencjalnych nacisków na »GW« ze strony Heliosa jako reklamodawcy” – napisano w uchwale. Z kolei portal przekazał, że sieć kin zrezygnowała jednocześnie ze wszelkich form współpracy informacyjnej, w tym wywiadów, oraz promocyjnej.

Zobacz także ->  Komitet Obrony „Gazety Wyborczej”. W Agorze powstał nowy związek zawodowy

– To smutna i niedobra dla obu stron uchwała. Smutna, bo podjęta w momencie, kiedy siadamy do stołu. A niedobra, bo likwiduje współpracę, która oparta na zdrowych zasadach przynosi korzyści – skomentował Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Michnik grozi odejściem


Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu magazyn „Press” informując o konflikcie gazety z wydawnictwem podał, że redaktor naczelny Adam Michnik w reakcji na zmiany „miał zagrozić odejściem”.

Senator Platformy: Jeżeli będzie bratobójcza wojna, opuszczę PO

Wszystko wskazuje na to, że między Donaldem Tuskiem a Rafałem Trzaskowskim może dojść do starcia o przywództwo w PO. – Jeżeli będzie bratobójcza...

zobacz więcej

Dotąd wymiana ciosów odbywała się jedynie na linii kierownictwo dziennika – władze Agory. Ostatnio aktywnie w spór włączył się także portal gazeta.pl, którego zresztą wprost dotyczą projektowane zmiany w strukturach wydawcy.

Zobacz także:   Konflikt w Agorze: Na odsiecz „Gazecie Wyborczej” rusza Dominika Kulczyk

Z kolei przedstawiciele gazety odnieśli się do sprawy na oficjalnym koncie „Wyborczej” na Twitterze –  ZOBACZ TUTAJ.

W odpowiedzi na ostrą krytykę zarząd Agory przekazał, że wstrzymuje integrację portali i gazety.

„Naszym priorytetem jest rozwiązanie sporu wewnątrz firmy i przystąpienie do rozmów z redakcją o przyszłości »Gazety Wyborczej«. Do czasu zakończenia tych rozmów wstrzymujemy proces integracji na obecnym etapie" - ogłoszono. „Wszystkich pracowników Agory zapewniamy, że szukamy rozwiązania, które będzie najlepsze dla całej firmy” - dodano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej