RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dworczyk: W tej chwili nie ma rozmów nt. przymusu szczepienia [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W tej chwili mamy 54 proc. dorosłych Polaków albo zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką, albo zarejestrowanych na szczepienie, które odbędzie się w najbliższych dniach – poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk. – Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzonych rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia przeciwko COVID-19 – dodał.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W czwartek 1 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ponadto – jak poinformował, w grupie wiekowej 70+ ponad 77 proc. osób jest zarejestrowanych bądź zaszczepionych, w grupie 60+ jest to 67 proc. spośród wszystkich osób z tej grupy.

Dworczyk dodał, że w coraz młodszych grupach wiekowych spada odsetek zarejestrowanych lub zaszczepionych już Polaków.

Maleje zainteresowanie szczepieniem


Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zwracał uwagę, że dynamika rejestracji na szczepienia spada.

– Znowu odnotowaliśmy tydzień do tygodnia spadek o 30 procent. W zeszłym tygodniu było to 49 tys. osób dziennie, które się rejestrowały. To jest oczywiście bardzo niepokojące zjawisko – ocenił.

Wskazał, że w tym tygodniu blisko 1 mln dawek szczepionki nie pojechało do punktów, gdyż punkty wykonujące szczepienia zrezygnowały z prawie 1 mln dawek, ponieważ „nie ma osób zainteresowanych szczepieniami”.

Powrót do nauki zdalnej we wrześniu? „Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć”

Wysoce zaraźliwy wariant delta koronawirusa w szybkim tempie rozprzestrzenia się w Europie. Minister zdrowia ostrzega, że w sierpniu w Polsce może...

zobacz więcej

Jak powiedział Dworczyk, z tego też powodu pierwsze punkty szczepień powszechnych sygnalizują, że będą zamykane. Zaznaczył, że ciężar szczepień przejmą punkty populacyjne, m.in. POZ-ty.

– Natomiast tak jak już sygnalizowaliśmy, zapowiadaliśmy wcześniej, dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia – powiedział.

Dworczyk wyraził jednocześnie zadowolenie, że 75 proc. Polaków pozytywnie ocenia realizację Narodowego Programu Szczepień, ale – zaznaczył – przede wszystkim w tej chwili wszyscy musimy się skupić na tym, żeby te szczepienia postępowały.

Wyraził też nadzieję, że więcej placówek podstawowej opieki zdrowotnej zaangażuje się w program zachęcania do szczepień.

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli ogłosić, że zakończyliśmy nasze negocjacje z POZ-ami – dodał minister. Jak poinformował, do tej pory na 10 tys. placówek mniej więcej połowa była zaangażowana w program.

Przymus szczepienia

– Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzonych rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – powiedział szef KPRM.

Przeczytaj też: Walka z COVID-19. W kilku krajach nie zaszczepiono jeszcze nikogo

„Profilaktyka 40 plus”. Premier: Program jest po to, byśmy pamiętali o zdrowiu

Program „Profilaktyka 40 plus”, element Polskiego Ładu, jest po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać...

zobacz więcej

Dworczyk poinformował, że do tej pory zgłosiło się ponad 780 firm, zatrudniających łącznie 900 tys. osób, które chcą zaszczepić przeciw COVID-19 swoich pracowników.

Przypomniał, że od połowy czerwca nie ma żadnych ograniczeń i każda firma bez względu na wielkość może zgłosić chęć zaszczepienia pracowników i członków ich rodzin.

Zaznaczył, że szczepienia mogą być wykonywane także w zakładach pracy.

Zapytany o kwestię trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 Dworczyk powiedział, że „nie ma żadnych decyzji jeśli chodzi o podawanie trzeciej dawki”. – Nie ma też takich zaleceń organizacji międzynarodowych, które by wskazywały, że należy to wprowadzić – dodał.

Odpłatność za szczepienie


Szef KPRM odniósł się także do kwestii odpłatności za szczepienia.

– Nie planujemy na ten moment wprowadzenia odpłatności za szczepienia. Podkreślam, że mówimy o perspektywie najbliższego kwartału – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień na konferencji prasowej.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej