RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowe ceny drewna. Dlaczego tak się dzieje?

Lasy Państwowe o wzroście cen surowca (fot. Shutterstock/Krasula)
Lasy Państwowe o wzroście cen surowca (fot. Shutterstock/Krasula)

Ceny drewna w ostatnich miesiącach mocno poszły w górę. Kiedy na początku roku za metr sześcienny np. sosny trzeba było zapłacić około 300 zł, teraz to wydatek rzędu 700 zł. Dlaczego tak się dzieje?

Zagrożenie pożarowe w całej Polsce. Największe w kilku województwach [MAPA]

W większości województwa zachodniopomorskiego, północno-zachodnim krańcu Wielkopolski oraz zachodniej i północnej cześć lubuskiego, a także w...

zobacz więcej

Ceny materiałów budowlanych biją w ostatnich tygodniach rekordy. Za tonę stali teraz zapłacić trzeba około 5 tys. zł, kiedy jeszcze pół roku temu było to około 3 tys.

Podobna sytuacja dotyczy też drewna. Metr sześcienny sosny kosztuje teraz około 700 zł, kiedy na początku roku było to 250-320 zł. Dąb s2b (drewno średniowymiarowe 2. klasy grubości, klasa jakości b) kosztował nie tak dawno 380 zł, teraz nie kupi się poniżej 750 zł.

O to, dlaczego ceny drewna są tak wysokie, zapytaliśmy Lasy Państwowe. Ich rzecznik Michał Gzowski w rozmowie z portalem tvp.info przekazał, że „przyjęty system sprzedaży drewna w LP w 2021 r. gwarantuje stabilny poziom cen surowca drzewnego”.

– Lasy Państwowe od dłuższego okresu prowadzą bardzo wyważoną politykę dotyczącą ustalania cen do obowiązujących procedur sprzedaży drewna. System ten zawiera elementy ochrony rodzimego kapitału w granicach dopuszczalnych przez UOKiK – mówi rzecznik.

Naukowcy alarmują: Im więcej saren, tym więcej kleszczy

Im więcej saren, tym więcej jest też kleszczy. Sarny leśne mogą przenosić i żywić na sobie do pięciu razy więcej kleszczy, niż sarny polne – ...

zobacz więcej

Jak dodaje, ok. 80 proc. drewna dostępnego dla przedsiębiorców sprzedawana jest za pośrednictwem portalu Leśno-Drzewnego. – Portal dostępny jest dla stałych nabywców, wcześniej kooperujących z jednostkami organizacyjnymi LP i zapewnia stałą cenę przez cały czas obowiązywania umowy (rok kalendarzowy) – mówi.

W związku z tym – zaznacza – zmiana cen drewna w bieżącym roku dotyczy jedynie aukcji systemowych na II półrocze 2021 r.

– Lasy Państwowe nie mają wpływu na oferty cenowe składane przez przedsiębiorców biorących udział w procedurach zakupu surowca drzewnego, a w szczególności w aukcjach, gdzie wygrywa oferta z najwyższą ceną. Jednak w całym wolumenie jest to jedynie ok. 10 proc. surowca przeznaczonego do sprzedaży w 2021 r. – mówi Gzowski.

Zwraca też uwagę na sytuację na światowych rynkach, gdzie podobnie obserwuje się tendencję wzrostową. – Wzrost cen surowca drzewnego w USA przekroczył 300 proc. w stosunku do roku ubiegłego – mówi.

Jednym z powodów wzrostu cen jest wzrost popytu na surowiec, bowiem w sezonie letnim buduje się najwięcej domów z drewna.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej