RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Nauka dla społeczeństwa”. Najlepsze projekty dostaną do 2 mln zł dofinansowania

Projekty będą mogły dostać od 100 tys. do 2 mln zł dofinansowania (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Projekty będą mogły dostać od 100 tys. do 2 mln zł dofinansowania (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Od 100 tys. do 2 mln zł dofinansowania będą mogły dostać projekty wzmacniające współpracę nauki z gospodarką i społeczeństwem w ramach nowego programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Ustanowił go minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powrót do nauki zdalnej we wrześniu? „Bardzo byśmy chcieli tego uniknąć”

Wysoce zaraźliwy wariant delta koronawirusa w szybkim tempie rozprzestrzenia się w Europie. Minister zdrowia ostrzega, że w sierpniu w Polsce może...

zobacz więcej

„W obszernym katalogu programów naukowych proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki brakowało dotychczas inicjatywy, która swoim zakresem obejmowałaby tak szerokie spektrum zagadnień badawczych kluczowych z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju” – mówi szef MEiN cytowany w informacji na stronie internetowej resortu.

„Zakres tego programu został tak dobrany, by podkreślić wzajemne zależności i korzyści w obszarach nauka-innowacyjność- gospodarka. Stawiamy w ten sposób na poprawę efektywności współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym i społecznym oraz promowanie innowacyjności w badaniach naukowych” – dodaje Przemysław Czarnek.

Cel: wsparcie działających dla upowszechnienia nauki


Celem nowego programu Ministra Edukacji i Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych instytucji działających na rzecz upowszechniania nauki. Dofinansowaniem w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł mogą zostać objęte projekty stawiające na współpracę instytucji naukowych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i otoczeniem gospodarczym. Program obejmuje wsparcie finansowe projektów w trzech filarach.

Trzaskowski w liście na zakończenie roku szkolnego atakuje Czarnka i straszy PRL-em

Ministerstwo chce podporządkować oświatę władzy centralnej; obawiamy się cenzury, jak to było już w „czasach PRL-u” – alarmuje prezydent Warszawy...

zobacz więcej

Pierwszy z nich to „Doskonałość naukowa” – wsparcie projektów, które mają na celu m.in podnoszenie jakości badań naukowych, podejmowanie nowych i ważnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego tematów badawczych, umiędzynarodowienie polskiej nauki, zwiększenie jej rozpoznawalności i kształtowanie jej odbioru społecznego.

Drugi filar to „Nauka dla innowacyjności” – wsparcie projektów zwiększających efektywność współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym, wspierających innowacyjność oraz komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych, upowszechniających wiedzę na temat związków między nauką, innowacyjnością i gospodarką.

Zobacz także: Minister Czarnek: Nie ma zgody na ideologizację dzieci [WIDEO]

Trzeci filar to „Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość” – wsparcie projektów popularyzujących innowacyjne i interdyscyplinarne badania w obszarze humanistyki, promujących postawy patriotyczne, tradycje narodowe i regionalne, a także badających źródła kultury polskiej w kraju i za granicą.

Kolejny atak na Przemysława Czarnka. Tym razem chodzi o samobójstwa. Ostra reakcja ministra

– Radykalnie i w sposób bardzo niebezpieczny wzrosła ilość samobójstw w szkołach, co niestety jest spowodowane chorą polityką ministra Czarnka –...

zobacz więcej

W ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa” dofinansowanie na realizację projektów, mogą uzyskać uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające na terytorium RP, Centrum Łukasiewicz oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polska Akademia Umiejętności, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, inne podmioty prowadzące działalność naukową oraz inne jednostki działające na rzecz upowszechniania nauki.

Kiedy składać wnioski?


Nabór wniosków do programu zostanie otwarty w sierpniu 2021 r. i będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będzie można składać przez Zintegrowany System Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania (OSF) na stronie osf.opi.org.pl.

Zobacz także: Wakacje – a co po nich? Czarnek o prawdopodobnym scenariuszu na 1 września

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej