RAPORT

Pogarda

Kto wygra w PO: Tusk czy Trzaskowski? Politolog nie ma wątpliwości

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

– W PO już mieliśmy takie sytuacje, że drugi kandydat zgłaszał się tylko po to, żeby był drugi kandydat. Nie wykluczałbym takiej roli Rafała Trzaskowskiego – mówi portalowi tvp.info politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Zaznacza, że gdyby to Trzaskowski przejął Platformę i zrezygnował z funkcji prezydenta miasta, partia musiałaby walczyć o utrzymanie stolicy w wyborach. – A to z perspektywy PO nie byłoby szczęśliwe rozwiązanie – przekonuje.

Senat storpeduje sprawę reprywatyzacji? „Wiem, że Platforma planuje poprawki”

Sejm zgodnie poparł nowelizację k.p.a. ws. reprywatyzacji, ale w Senacie opozycja chce zagrać tym tematem, by uderzyć w PiS – słychać nieoficjalnie...

zobacz więcej

– Jestem gotowy wziąć odpowiedzialność za losy Platformy Obywatelskiej – zadeklarował Rafał Trzaskowski pytany o decyzję, jaką podjąłby, gdyby obecny przewodniczący tej partii, Borys Budka, złożył rezygnację.

Kto wygra pojedynek Trzaskowski-Tusk?

Zobacz także:  Trzaskowski przeciw Tuskowi? „Jestem gotowy”

– Pytanie, czy to jest pojedynek. W PO już mieliśmy takie sytuacje, że drugi kandydat zgłaszał się tylko po to, żeby był drugi kandydat. Nie wykluczałbym takiej roli Rafała Trzaskowskiego. Tym bardziej, że on przez długi czas dystansował się od takich pomysłów. Borys Budka to słaby przeciwnik, a Trzaskowski nie podejmował takiego wyzwania. Byłoby zaskakujące, gdyby zdecydował się na nie teraz, gdy kandydatem ma być już sam Donald Tusk – ocenia prof. Jacek Reginia-Zacharski.

W rozmowie z portalem tvp.info politolog stwierdza, że „Trzaskowski zgłasza się jako mocny kandydat, ale nie po to, aby kandydować, ale aby być”. – Podniesie rangę tego wydarzenia, ale nie będzie chciał wygrać – ocenia.

Jarosław Kaczyński spotkał się z Viktorem Orbanem

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem – poinformowało Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze....

zobacz więcej

Trzaskowski szefem PO to problemy partii w Warszawie


W przestrzeni publicznej pojawiają się pytania, czy gdyby szefem PO miał jednak zostać Trzaskowski, pogodziłby zarządzanie największym miastem w Polsce z nadzorowaniem partii.

– Na pewno zarządzanie miastem i dużą partią byłoby czymś nowym. Oczywiście Trzaskowski już teraz jest wiceszefem i prezydentem Warszawy, a wiceszefową PO równocześnie z pełnieniem funkcji prezydent Łodzi był choćby Hanna Zdanowska. A jednak rola szefa partii jest zupełnie inna niż jego zastępców – zauważa.

Zobacz także:   Gronkiewicz-Waltz o deklaracji Trzaskowskiego. Tego polityk się nie spodziewał

Przyznaje, że przeciwwskazań formalnych raczej nie ma, ale wydaje się to „mało prawdopodobne i trudne do pogodzenia”.

– Gdyby Trzaskowski został liderem PO i podał się do dymisji jako prezydent Warszawy, z perspektywy Platformy nie byłoby to szczęśliwe rozwiązanie. W stolicy czekałyby nas wybory. Opozycja jest przekonana o swojej sile w tym mieście, ale kto miałby startować? To trudne pytanie, bo PO nie może ryzykować utraty Warszawy – zaznacza ekspert.

Politycy opozycji milczą po aferze wywołanej przez Wałęsę. Śniadek: Stoczył się

Lech Wałęsa znów wywołał oburzenie – tym razem krzycząc do historyka Sławomira Cenckiewicza: „Będziesz wisiał!”. Janusz Śniadek (PiS) mówi...

zobacz więcej

Tusk marzy o szerokiej koalicji?


Prof. Jacek Reginia-Zacharski uważa, że na szefa PO szykuje się jednak Donald Tusk i co więcej jego aspiracje „idą znacznie dalej niż przewodniczenie samej Platformie”.

Zobacz także:   Chaos w Platformie. Nowym szefem Tusk czy Trzaskowski? „Formalnie Ewa Kopacz”

– Z pozycji szefa PO dążyłby do stworzenia federacji ugrupowań opozycyjnych i czegoś na kształt Koalicji Europejskiej. Dla tych środowisk ma on najlepsze portfolio, by tworzyć taki projekt. Czy to się uda? W PSL widać już asertywność do takich projektów, bo sami chcieliby tworzyć coś własnego. Lewica również będzie bardzo trudna do przekonania, nie mówiąc już o Konfederacji – zaznacza politolog.

Dodaje, że jego zdaniem „plan Tuska jest dużo szerszy niż przewodniczenie PO, ale te pomysły szerszej współpracy obarczone są dużym znakiem zapytania”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej