RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hiszpania: Parlamentarzyści złożyli skargę do Strasburga na bierność TK ws. aborcji

Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zaakceptował parlament hiszpański w lutym 2010 roku (fot. Shutterstock)
Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zaakceptował parlament hiszpański w lutym 2010 roku (fot. Shutterstock)

Grupa ponad 20 parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych – niższej izby parlamentu Hiszpanii – skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na „bierność Trybunału Konstytucyjnego” w sprawie zatwierdzonej w 2010 r. ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety.

Hiszpania: Lekarze masowo korzystają z klauzuli sumienia, odmawiając aborcji

W Hiszpanii od 1983 r. aborcja stała się legalna w szczególnych przypadkach, jak zagrożenie dla zdrowia czy życia matki, ciąża w wyniku gwałtu lub...

zobacz więcej

– Nie mogliśmy już dłużej czekać na ustosunkowanie się TK wobec naszej prośby o zbadanie zgodności ustawy o przerywaniu ciąży z konstytucją (...). Regulacja ta uderza w zagwarantowane w hiszpańskiej ustawie zasadniczej prawo do życia – powiedział były senator Luis Peral.

Wniosek o zbadanie ustawy dopuszczającej aborcję


Autorzy przesłanego 29 czerwca dokumentu przypomnieli, że w czerwcu 2010 r. grupa 70 hiszpańskich polityków złożyła wniosek do TK w Madrycie o zbadanie ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety z konstytucją, ale po 11 latach instytucja ta wciąż nie wydała żadnego orzeczenia w tej sprawie.

W skardze parlamentarzyści napisali, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny  „był w sposób nieuzasadniony bierny” wobec ich petycji ponad 11 lat.

Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zaakceptował parlament hiszpański w lutym 2010 r. Cztery miesiące później prawo to, dopuszczające aborcję w pierwszych 14 tygodniach ciąży, zostało zaskarżone do TK. Autorzy wniosku zwracali wówczas uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne w kilku miejscach z konstytucją.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej