RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sikorski broni Niemców: Stracili 20 proc. terytorium. Sellin odpowiada: Do Polski trafiło 1 proc. odszkodowań

Radosław Sikorski wścieka się na polską prawicę za żądania reparacji wojennych od Niemiec (fot. PAP/Leszek Szymański)
Radosław Sikorski wścieka się na polską prawicę za żądania reparacji wojennych od Niemiec (fot. PAP/Leszek Szymański)

„Prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium, że reparacji i Kresów pozbawił nas Związek Radziecki, że Niemcy głównie finansują nasze transfery z Unii” – stwierdził były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł PO, Radosław Sikorski. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że do Polski trafiło 1 proc. odszkodowań niemieckich po II wojnie światowej.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”: Nie należą nam się reparacje wojenne. To idiotyzm

– Należy to nazwać schizofrenią. To jest moim zdaniem skrajny idiotyzm, który uprawia w stosunkach z Niemcami rząd PiS-u od czterech lat twierdząc,...

zobacz więcej

– Z odszkodowań, które Niemcy wypłacili po II wojnie światowej, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi na całym świecie, do Polski trafiło mniej więcej 1 proc. A skala zniszczeń dokonanych przez Niemców w Polsce była nieporównywalna z żadnym innym krajem – mówił Jarosław Sellin pytany podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 o wspomniany fragment tekstu opublikowanego przez b. szefa MSZ, europosła Radosława Sikorskiego w „Polityce”, gdzie - jak wskazano - napisał, że polska prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego terytorium.

– Myślę, że to nie jest kwestia tego, co sądzi prawica czy lewica w Polsce, tylko co sądzą patrioci polscy o tym, co nas spotkało w XX w. wskutek agresji dwóch totalitarnych państw przeciwko nam - nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. I myślę, że z punktu widzenia każdego patrioty polskiego jest oczywiste, że spotkała nas straszliwa krzywda, hekatomba, która w tysiącletnich naszych dziejach nie miała miejsca w takiej skali, jeśli chodzi o liczbę ofiar osobowych i strat materialnych – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jak zaznaczył, nie mieliśmy też możności decydowania o własnym losie „po zakończeniu tej hekatomby, tylko dogadywano się ponad naszymi głowami, również co do kształtu nowych granic państwa polskiego, podporządkowanego Moskwie”.

– I w takich kategoriach naprawdę nie należy na to patrzeć. Myśmy utracili potężne terytoria na wschodzie, które należały do niepodległego państwa polskiego, a przyznano nam inne terytoria w ramach swoiście rozumianej rekompensaty - na zachodzie i północy. Ale, autoryzowane przez naród polski, władze nie miały w tej sprawie nic do powiedzenia – podkreślił Sellin.

Pytany o kwestie możliwości uzyskania reparacji wojennych od Niemiec powiedział, że jego zdaniem „trzeba ten temat stawiać, pracować nad tym, żeby była właściwa i profesjonalnie opracowana dokumentacja - i jesteśmy tego coraz bliżej”.

Raport o stratach Polski


Dopytywany był też o raport o stratach Polski poniesionych w wyniku II wojny, opracowywany przez zespół pod przewodnictwem posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który „mówił wczoraj, że raport jest gotowy i pytanie jest tylko o decyzję polityczną”. – No właśnie ta decyzja polityczna to jest położenie na agendzie rozmów dwustronnych polsko-niemieckich tego tematu. Nie wiem, kiedy to nastąpi, uważam że nastąpić powinno – ocenił Sellin.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Dlatego, że jak się tak bilansuje wszystkie odszkodowania, które Niemcy wypłacili na całym świecie po II wojnie światowej w związku ze zniszczeniami, które spowodowali, to do Polski trafiło mniej więcej 1 proc. tych odszkodowań. A proszę wybaczyć, ale skala zniszczeń dokonanych przez Niemców w Polsce była nieporównywalna z żadnym innym krajem, jeśli chodzi o proporcje ludności, jeśli chodzi o proporcje dóbr materialnych – powiedział.

Mularczyk zapytał o reparacje. Co oznacza odpowiedź szefa niemieckiego MSZ? [WIDEO]

Obywatele polscy, którzy chcieliby dochodzić roszczeń z tytułu strat poniesionych podczas II wojny światowej przed sądami niemieckimi czy innymi...

zobacz więcej

Wskazał też na fakt, że Polska zrzekła się w pewnym momencie tych odszkodowań „wskutek nacisku Moskwy”. – To też nie była suwerenna decyzja państwa polskiego, autoryzowanego przez naród w demokratycznych wyborach, tylko reżimu, który był na pasku Moskwy, podporządkowany Moskwie i wykonywał spolegliwie jej polecenia. I ta sprawa, w związku z tym, też nie jest załatwiona – zauważył Sellin.

– I to, że Związek Sowiecki jednak jakieś odszkodowania otrzymywał i ok. 10 proc. tych odszkodowań przypadających Związkowi Sowieckiemu miało przypaść PRL-owi i to też nie zostało zrealizowane - tym razem przez Sowietów - to też jest fakt historycznie znany. W związku z tym temat nie jest rozwiązany. Temat prędzej czy później na agendę polityczną będzie musiał wrócić – powiedział.

Pytany, czy Polska „obawia się i tak już trudnych rozmów z kanclerz Angelą Merkel na ten temat” podkreślił, że „my się niczego nie boimy”. – Od 2015 roku jest przy władzy w Polsce ekipa, która potrafi właściwie odczytać interesy narodowe Polski i Polaków, bić się o nasze interesy i nie jest zainteresowana przede wszystkim tym, żeby mieć dobrą prasę i być poklepywana po plecach, bo jest spolegliwa albo, tak jak było w czasie naszych poprzedników, postanawia płynąć w głównym nurcie, czyli dostosowywać się do wielkich tego świata, tylko potrafimy się o swoje upominać – przekonywał Sellin.

Przeczytaj także: Niemcy stanowczo o reparacjach i polskim pomniku. „Mają problem z uznaniem zbrodni”

– W związku z tym ten temat na pewno nie zniknie, tak jak wiele innych spraw, o które się dopominamy, również w relacjach bilateralnych z innymi krajami i bez obaw będziemy te kwestie stawiać. Oczywiście Niemcy są dzisiaj najpotężniejszym krajem w Europie, w Unii Europejskiej, ale to nie znaczy, że można w takim razie przymykać oko na to, że jakiś problem historycznych zaszłości między nami nie został rozwiązany – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej