RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bill Cosby zostanie zwolniony z więzienia. Po dwóch latach odsiadki

Decyzja Sądu Najwyższego nie jest związana z nowymi dowodami uniewinniającymi komika (fot. Bastiaan Slabbers/NurPhoto via Getty Images)
Decyzja Sądu Najwyższego nie jest związana z nowymi dowodami uniewinniającymi komika (fot. Bastiaan Slabbers/NurPhoto via Getty Images)

Sąd najwyższy Pensylwanii unieważnił w środę wyrok skazujący 83-letniego komika Billa Cosby'ego za napaść seksualną i nakazał wypuszczenie go z więzienia. Powodem decyzji były uchybienia podczas procesu przeciwko aktorowi.

Bill Cosby przed sądem za molestowanie seksualne. Grozi mu 10 lat więzienia

Amerykański komik Bill Cosby, któremu od lat wiele kobiet zarzuca, że molestował je seksualnie, został w środę formalnie postawiony w stan...

zobacz więcej

W rezultacie środowej decyzji Cosby zostanie zwolniony z więzienia, gdzie spędził dotąd dwa lata, odsiadując 10-letni wyrok  wydany przez sąd niższej instancji za wykorzystanie seksualne byłej kanadyjskiej koszykarki i pracownicy uniwersytetu Temple Andrei Constand. Cosby był mentorem kobiety, którą miał obezwładnić za pomocą pigułek usypiających i później zgwałcić.  

Nowe dowody uniewinniające    


Decyzja Sądu Najwyższego nie jest związana z nowymi dowodami uniewinniającymi komika, lecz uchybieniami procesowymi. Chodzi m.in o jego umowę z 2005 r. z ówczesnym prokuratorem stanowym. Prokurator uznał, że  wobec braku fizycznych dowodów nie ma szans na postawienie aktorowi zarzutów karnych  i jedynym sposobem na stwierdzenie jego winy byłby proces cywilny.

Miał obiecać Cosby'emu, że jeśli złoży zeznania w procesie cywilnym, będzie zwolniony z odpowiedzialności karnej. Sytuacja zmieniła się jednak po tym, jak - ponad 10 lat później - następca prokuratora odtajnił obciążające aktora zeznania i wykorzystał je do postawienia mu zarzutów,  które doprowadziły do jego skazania.  

Sąd Najwyższy wykluczył ponowne postawienie zarzutów komikowi      


Innym uchybieniem procesowym według sądu  miało być dopuszczenie do zeznań pięciorga kobiet, które zeznały, że również były ofiarami molestowań.  Sędzia uznał, że zeznania dotyczyły odosobnionych przypadków, lecz mimo to doprowadziły one do przełamania impasu wśród ławników, którzy wcześniej nie potrafili dojść do konsensusu ws. winy Cosby'ego. W nowym wyroku Sąd Najwyższy wykluczył ponowne postawienie zarzutów komikowi.

Gwiazdor kina porno oskarżony o przestępstwa seksualne. Grozi mu 90 lat

Ron Jeremy, aktor filmów dla dorosłych, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tego przemysłu, został oskarżony o ataki na tle seksualnym na...

zobacz więcej

Cosby już w tym roku ubiegał się o warunkowe zwolnienie z więzienia, jednak jego wniosek został odrzucony, bo nie wziął udziału w szkoleniu dla przestępców seksualnych. Aktor zapowiadał wcześniej, że woli odsiedzieć pełne 10 lat niż uznać swoją winę.

Oburzenie z powodu „skandalicznego” wyroku


Lisa Bloom, prawniczka trzech z kobiet, które oskarżyły Cosby'ego o molestowanie, wyraziła na antenie telewizji CNN oburzenie z powodu „skandalicznego” wyroku.

„To jest nie do pomyślenia” – stwierdziła, dodając, że wina aktora jest niemal pewna i wskazując na to, że aż ponad 50 kobiet publicznie oskarżyło Cosby'ego o molestowanie.

Skazanie aktora w 2018 r. było uznawane za przełomowy moment, który pociągnął za sobą lawinę podobnych oskarżeń wobec ludzi show-biznesu w ramach ruchu #MeToo.

Zobacz także: Ława nie rozstrzygnęła, czy molestował. Cosby może mówić o sukcesie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej