RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Trzaskowski przeciw Tuskowi? „Jestem gotowy wziąć odpowiedzialność za losy PO”

Rafał Trzaskowski nie zaprzeczył, gdy zapytano go, czy sprzeciwi się objęciu funkcji szefa PO przez Donalda Tuska  (fot. PAP/Paweł Jaskółka; Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rafał Trzaskowski nie zaprzeczył, gdy zapytano go, czy sprzeciwi się objęciu funkcji szefa PO przez Donalda Tuska (fot. PAP/Paweł Jaskółka; Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

– Jestem gotowy wziąć odpowiedzialność za losy Platformy Obywatelskiej – zadeklarował Rafał Trzaskowski pytany o swoją decyzję w razie, gdyby obecny przewodniczący tej partii, Borys Budka, złożył rezygnację. Prezydent Warszawy nie zaprzeczył, gdy zapytano go, czy sprzeciwi się objęciu funkcji szefa PO przez Donalda Tuska.

„GW”: Członkowie PO płacą zaległe składki. Powód? Powrót Tuska

Nie wszyscy w PO cieszą się z zapowiadanego powrotu Donalda Tuska – donosi „Gazeta Wyborcza”. Przed zaplanowaną na weekend radą krajową ma dojść do...

zobacz więcej

– Jeśli Borys Budka zrezygnuje, a jest gotów prawdopodobnie do rezygnacji, to jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę – powiedział Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24.

Dziennikarz stacji zapytał też Trzaskowskiego, czy ten sprzeciwiłby się, gdyby Borys Budka poinformował go, że ustępuje ze stanowiska szefa partii po to, by objął je Donald Tusk. Prezydent Warszawy nie zaprzeczył. Zaznaczył jednak, że „słyszy jakieś dziwne scenariusze w tej sprawie”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W trakcie wywiadu prezydent Warszawy twierdził, że tylko PO jest w stanie wygrać z Prawem i Sprawiedliwością. Jego zdaniem partia może uzyskać blisko 40 proc. głosów w wyborach parlamentarnych.

Według informacji podanych przez onet.pl Borys Budka miał zamiar zrezygnować ze stanowiska lidera PO, by przekazać je Tuskowi, z czym nie zgadza się Trzaskowski. Dziennikarze portalu nazwali tę postawę „buntem”. 


– Dzisiaj w Platformie jest jedno najważniejsze - jedność i to, żebyśmy ze sobą rozmawiali i żebyśmy wypracowali porozumienie – deklarował Trzaskowski.

W czwartek mają się odbyć negocjacje trójki polityków. Dzień później powinien się zebrać zarząd PO, który ma zatwierdzić scenariusz wydarzeń na sobotę. Właśnie 3 lipca odbędzie się bowiem Rada Krajowa platformy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W PO czekali na to wiele lat. Wielki zwrot o 360 stopni!

Wygrywając kolejne wybory, Jarosław Kaczyński od lat upokarzał opozycję. Zdołowani i przybici próbowali wszystkiego, ale z każdym kolejnym rokiem...

zobacz więcej

Z informacji, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa wynika, że mogą zostać ogłoszone szybkie powszechne wybory przewodniczącego partii. Powrót Tuska do władzy w PO miałby być jest niemal przesądzony. Ma się to odbyć według opisywanego już scenariusza - Tusk zostanie wybrany na wiceprzewodniczącego w miejsce Ewy Kopacz, a następnie jako najstarszy wice będzie pełnił obowiązki szefa partii, gdy Budka złoży rezygnację. W następnej kolejności, jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie, miałyby się odbyć wybory na przewodniczącego PO, w których miałby kandydować Tusk.

Według Onetu, niezadowolony z tych ustaleń jest Rafał Trzaskowski, który nie uczestniczył w rozmowach Budki z Tuskiem. „Emocje są duże, bo Trzaskowski nie chce się wycofać, a wspiera go część tzw. frakcji młodych, czyli 40-latków, którzy dzierżą w tej chwili stery partii” – pisze portal, dodając, że „Trzaskowski w razie rezygnacji Budki zamierza wystartować w wyborach szefa Platformy” i „wysłał już taki sygnał do Tuska i jego stronników”.

Także członkini zarządu PO i stronniczka prezydenta Warszawy Agnieszka Pomaska oświadczyła w TVN24, że jest on gotowy, by ubiegać się o funkcję lidera PO. Pogląd ten podzielają inni współpracownicy Trzaskowskiego. – Rafał nie odpuści – zapewnił polityk z jego otoczenia w rozmowie z PAP.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej