RAPORT

Pogarda

Fińska prezes Państwowej Izby Kontroli odwołana. Chodzi m.in. o podróże służbowe

Tytti Yli-Viikari odwołana z funkcji prezesa Państwowej Izby Kontroli (fot. ec.europa.eu)
Tytti Yli-Viikari odwołana z funkcji prezesa Państwowej Izby Kontroli (fot. ec.europa.eu)

Najnowsze

Popularne

W środę fiński parlament jednogłośnie odwołał ze stanowiska prezes Państwowej Izby Kontroli. To pierwszy raz w historii kraju, gdy zdymisjonowano wysokiego rangą urzędnika tej instytucji, wcześniej powołanego przez parlament.

Atak hakerski na fiński parlament. Podejrzenia padły na Chiny

Atak hakerski na parlament Finlandii, do którego doszło jesienią ubiegłego roku, jest związany z działaniem grupy hakerskiej, tzw. APT31 – podała w...

zobacz więcej

Tytti Yli-Viikari, powołana w 2016 r. na prezesa Państwowej Izby Kontroli (VTV), konstytucyjnego organu nadzorującego m.in. zarządzanie finansami publicznymi, została odwołana w związku z ujawnieniem wiosną przez prasę licznych przypadków nadużyć służbowych.

Szefową Izby w trwającym policyjnym śledztwie podejrzewa się m.in. o niewłaściwe raportowanie i rozliczanie punktów z popularnego programu lojalnościowego linii lotniczej Finnair, gromadzonych podczas odbytych licznych podróży służbowych (tj. przede wszystkim, czy zostały wykorzystane dla celów prywatnych i czy zostały właściwie rozliczone, również pod względem podatku dochodowego).

Według dziennika „Iltalehti”, na loty byłej już prezes w ciągu ponad trzech lat wydano blisko 100 tys. euro. Wiele z nich było rezerwowanych także w klasie biznes – wbrew wytycznym o podróżowaniu w klasie ekonomicznej dla krótszych lotów.

Finlandia wprowadzi 4-dniowy tydzień pracy? Rząd nie ma tego w planach

Premier Finlandii Sanna Marin wyraziła chęć przetestowania czterodniowego tygodnia pracy, w wymiarze sześciu godzin dziennie – podają niektóre...

zobacz więcej

Zdaniem członka parlamentarnej Komisji Rewizyjnej Pauliego Kiuru ponad 300 odbytych podróży w ciągu pięciu lat świadczy o lekceważeniu personelu i zaniedbaniach zarządczych.

Lokalna prasa wskazuje również na inne nadużycia związane m.in. z opłacaniem służbową kartą kredytową np. usług fryzjerskich.

Dymisja prezesa Państwowej Izby Kontroli


Według parlamentu, który zaakceptował jednomyślne (bez głosowania) opinie komisji parlamentarnych, odwołanie prezes było jedynym możliwym rozwiązaniem, aby „przywrócić zaufanie” do wysokiego urzędu, którego wizerunek podczas kadencji Yli-Viikari „podupadł”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W licznych komentarzach prasowych wskazuje się, że w sprawie o odwołanie prezes kluczowe było m.in. również to, że Izba wydaje instrukcje i kontroluje realizację procedur dotyczących m.in. podróży służbowych oraz innych wydatków personelu w innych urzędach czy agencjach, a sama nie potrafi zweryfikować delegacji własnego kierownictwa.

Decyzja parlamentu o dymisji prezes jest natychmiastowa. Była szefowa Izby zaprzecza podejrzeniom i utrzymuje, że nie ma podstaw prawnych do jej odwołania. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej