RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Morawiecki: Trójmorze to nie tylko liczby. Współpraca wkracza na kolejny etap

Naszym obowiązkiem jest wykorzystać i rozwinąć potencjał Inicjatywy Trójmorza – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej w trakcie II Forum Regionów Trójmorza wskazywał korzyści, jakie nie tylko Polska osiąga na utworzeniu sieci gospodarczej państw Inicjatywy. – Trójmorze potrzebuje takich wielopoziomowych impulsów – zaznaczył szef rządu.

„Handelsblatt”: Polska, Rumunia i Węgry generują zdumiewający wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie – i tak pozostanie. Szczególnie wyróżniają się trzy kraje:...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej w Lublinie Morawiecki wskazywał, że 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. – Siła tego regionu jest więc znacząca pod względem demograficznym, kulturowym i gospodarczym – mówił premier na II Forum Regionów Trójmorza.

Morawiecki na II Forum Regionów Trójmorza


Szef rządu stwierdził, że utworzenie sieci gospodarczej regionów Trójmorza otwiera nowy etap współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w regionie.

– Wierzę, że przed nami kolejny rozdział współpracy rozwijającej infrastrukturę transportową, energetyczną czy cyfrową. W każdej z nich potrzebujemy silnej koordynacji także na poziomie władz samorządowych i lokalnych – mówił szef rządu.

– W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-19 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy. Warto te pozytywne trendy usystematyzować tworząc trwały model rozwojowy Europy Środkowej – dodał Morawiecki.

Zobacz także: Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza to jeden z priorytetów mojej prezydentury Szef rządu wskazywał, że kraje Trójmorza łączy nie tylko wspólne doświadczenie historyczne, ale także położenie geopolityczne, które wymaga od nas większej wrażliwości na kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego.

„Warto włączyć samorządy w projekty Trójmorza”


Od lipca ważne zmiany w podatkach. E-commerce, VAT i akcyza

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, a wraz z nim rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Ministerstwo Finansów...

zobacz więcej

Wyraził zadowolenie, że województwo lubelskie „podjęło się stworzenia bezpośredniej platformy współpracy pomiędzy samorządami 12 państw Trójmorza”.

– Jednostki samorządu terytorialnego najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców, warto więc włączyć je w realizację projektów państw Trójmorza, aby wspierały rozwój poszczególnych regionów zgodnie z oczekiwaniami ich mieszkańców – mówił.

Podkreślił, że „polskie samorządy potrafią efektywnie pozyskiwać i wydawać środki unijne na wdrażanie projektów infrastrukturalnych”. – Polska jest liderem w zakresie absorpcji, alokacji środków. Nasze doświadczenie stanowi cenne know how, którym warto się dzielić z władzami lokalnymi innych państw – dodał.

Nowy model rozwoju Europy Środkowej


– Regionalna sieć to także nowa szansa na źródła finansowania projektów infrastrukturalnych – powiedział premier, według którego „kluczowe może okazać się wykorzystanie nowych narzędzi mobilizacji kapitału prywatnego, a także wzrost zaangażowania pozaeuropejskich instytucji rozwojowych”, np. z USA i Japonii.

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że zacieśnianie relacji między państwami regionu, także na szczeblu lokalnym może się przyczynić „do wypracowania nowego modelu rozwoju Europy Środkowej”.

Zobacz także: Dobre wieści dla polskiej gospodarki. Agencja S&P rewiduje swoje prognozy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej