RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Roger Moore o mało nie skończył w niemieckim więzieniu, gdy grał Jamesa Bonda

Roger Moore (fot. Keith Hamshere/Getty Images)
Roger Moore (fot. Keith Hamshere/Getty Images)

Zmarły nieco ponad cztery lata temu Roger Moore przez wielu uważany jest za najlepszego z aktorów, którzy wcielili się w postać Jamesa Bonda. Jako agent 007 ujmował aparycją, luzem i dowcipem. Ciekawe, czy cechy te pomogłyby mu, gdyby naprawdę trafił do wschodnioniemieckiego więzienia... A był od tego o krok.

Sharon Stone zasugerowała, że Meryl Streep jest przereklamowana

Aktorka Sharon Stone w najnowszym wywiadzie pokusiła się o kontrowersyjną opinię o Meryl Streep. Zasugerowała, że powszechne zachwyty na temat...

zobacz więcej

Zdarzyło się to podczas kręcenia „Ośmiorniczki” („Octopussy”) na słynnym przejściu granicznym Checkpoint Charlie między Berlinami Zachodnim i Wschodnim. Według „Mirror” z ujawnionych właśnie dokumentów NRD-owskiej milicji politycznej Stasi wynika, że wschodnioniemieccy tajniacy non stop śledzili amerykańską ekipę filmową i czyhali na jej błąd. Chociażby po to, by wykorzystać go propagandowo.

10 sierpnia 1982 r. okazja taka się zdarzyła. Filmowcy czterokrotnie naruszyli linię graniczną. Chodzi o scenę, w której 007 musi spotkać się z szefem, czyli „M”, granym przez Roberta Browna. W tym celu Bond (Moore) zostaje przewieziony ciemnym Mercedesem 200 do Checkpoint Charlie.

Scenę powtarzano kilka razy, zanim reżyser John Glen był zadowolony z efektu. Za każdym razem samochód musiał podjeżdżać aż do granicy wschodnioniemieckiej, po czym zawracał. Problem w tym, że nikt z ekipy filmowej nie zdawał sobie sprawy z tego, że mercedes faktycznie wjeżdżał do NRD. W raporcie funkcjonariuszy tajnej policji odnotowano: „Przy skręcaniu pojazd czterokrotnie naruszył granicę państwa o około 4 do 5 metrów”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Komunistycznej milicji tyle by wystarczyło. Dlaczego nie interweniowała? Tego na razie nie „odtajniono”.

Cytowany dokument Stasi nosi tytuł: „Raport z kręcenia filmu o Jamesie Bondzie na zachodnim pasie przejścia granicznego Friedrich/Zimmerstrasse 10 sierpnia 1982 r. między 7:30 a 13:33.”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej