RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak wspierać małe biblioteki?

„Biblioteka – więcej niż myślisz” – pod takim hasłem zorganizowano w Warszawie dwudniowy II Kongres Bibliotek Publicznych. Uczestniczy w nim ponad 500 osób, głównie bibliotekarzy z całego kraju.

13 i 14 października w warszawskim Forcie Sanguszki odbywa się drugi Kongres Bibliotek Publicznych „Biblioteka: więcej niż myślisz!”, organizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Uczestnicy kongresu dyskutują o tym, czy biblioteki pełnią ważną rolę w naszym codziennym życiu, jakie usługi oferują mieszkańcom, czy podejmują nowe wyzwania, w jaki sposób wykorzystują swój potencjał?

Kongres organizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od trzech lat prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Organizatorom zależało, aby kongres stał się miejscem spotkania bibliotekarzy z małych miejscowości – wsi i miast do 20 tys. mieszkańców.

W ramach kongresu odbędzie się 40 warsztatów, spotkań i prezentacji w blokach tematycznych takich jak „Pokaż się” – poświęcony działalności promocyjnej bibliotek, „Włącz się” – o zastosowaniu nowoczesnych technologii w bibliotekach, „Pochwal się” – o przykładach dobrych praktyk wśród bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.

Znalazły się także warsztaty poświęcone nowoczesnym technologiom w bibliotekach, aby bibliotekarze dowiedzieli się, jak budować strony internetowe bibliotek przyjazne i atrakcyjne dla użytkowników, jak digitalizować zbiory i w ten sposób promować zasoby bibliotek, lokalną kulturę i tradycję. Podczas kongresu bibliotekarze dowiedzą się także, jak przyciągać do swoich placówek nowych użytkowników. Jeden z warsztatów zostanie poświęcony budowaniu strategii public relations biblioteki.

W założenia Programu Rozwoju Bibliotek wpisane jest przeświadczenie, że biblioteki powinny stać się lokalnymi ośrodkami życia kulturalnego, integrować społeczność. To właśnie w lokalnych bibliotekach powinna toczyć się walka z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, a bibliotekarz powinien umieć pomóc zapoznać się z internetem, znaleźć strony z ogłoszeniami o pracę dla bezrobotnego, informację o stypendiach dla ucznia itp.

Zaplanowany na pięć lat Program Rozwoju Bibliotek potrwa do 2013 roku. Swoim zasięgiem obejmuje 3300 placówek. Budżet programu to 28 milionów dolarów pochodzące z Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Są one przeznaczone na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, szkolenia i promocje bibliotek.

Sieć polskich bibliotek publicznych liczy około 8500 placówek, spośród których 6650 ulokowanych jest na wsi i w małych miasteczkach. Przeciętną bibliotekę odwiedzają 33 osoby dziennie - 91 proc. z nich wypożycza książki, 31 proc. korzysta z internetu. 17 proc. polskich bibliotek oferuje naukę korzystania z komputerów, 11 proc. organizuje spotkania z autorami. Większość z 9600 polskich bibliotekarzy to kobiety, w tym 41 proc. z wykształceniem wyższym. (Badania Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z 2008 roku).

źródło:

Zobacz więcej