RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pandemia okresem złotych żniw dla cyberprzestępców

Odsetek skazanych cyberprzestępców jest dramatycznie niski (fot. Pexels)
Odsetek skazanych cyberprzestępców jest dramatycznie niski (fot. Pexels)

W ubiegłym roku na terenie Hiszpanii popełniono co najmniej 260 tys. cyberprzestępstw – wynika z szacunków tamtejszej policji. Zdaniem służb w okresie pandemii COVID-19 liczba przestępstw tego typu zwiększyła się dwukrotnie.

Atak hakerów w Holandii. Tłumy przed punktami testowania na COVID-19

Tłumy przed punktami oferującymi bezpłatne, szybkie testy na obecność koronawirusa były spowodowane awarią systemu informatycznego w Holandii. Ta z...

zobacz więcej

Liczba osób skazanych za tego typu przestępstwa wynosi zaledwie 3 proc. – poinformowała Silvia Barrera z wydziału cyberprzestępstw hiszpańskiej policji.

Według statystyk zaprezentowanych podczas madryckiej konferencji do spraw cyberbezpieczeństwa największy wzrost przestępstw popełnionych przez hakerów w czasie pandemii COVID-19 dotyczył w Hiszpanii placówek służby zdrowia.

Szpitale celem hakerów


Medyczne stowarzyszenie ASPE ocenia, że wraz z nadejściem pandemii w hiszpańskich szpitalach zanotowano pięciokrotny wzrost cyberataków. W skali całego świata zjawisko ataków hakerskich na infrastrukturę internetową szpitali nasiliło się o 100 proc.

W marcu Krajowe Centrum ds. Wywiadowczych (CNI) w Madrycie oszacowało, że wraz z pojawieniem się koronawirusa nasiliła się szczególnie liczba przypadków ataku złośliwym oprogramowaniem oraz phishingu, czyli prób nielegalnego uzyskania wrażliwych danych metodą podszywania się pod inne osoby i instytucje.

– Zgłaszana służbom jest jednak tylko niewielka część cyberprzestępstw. Ofiary zazwyczaj wstydzą się lub boją zgłaszać policji takie zdarzenia – twierdzi Barrera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej