RAPORT:

Joker w talii Szewczenki. Forsberg wielkim przegranym [OCENY]

Emil Forsberg (fot. Getty Images)

Rzadko zdarza się, by najlepszy piłkarz meczu, po jednym z najlepszych występów na turnieju, żegnał się z imprezą. Tak było w przypadku Emila Forsberga, który wraz z całą szwedzką drużyną musiał uznać wyższość Ukrainy (1:2).

Wielki dzień Ukraińców! Gol w ostatniej minucie dogrywki! [SKRÓT]

W ostatnim meczu 1/8 finału Euro 2020 na stadionie w Glasgow Szwedzi – grupowi rywale Polaków – zmierzyli się z Ukraińcami. Oto skrót tego...

Oceny piłkarzy Szwecji:

Robin Olsen – 5/10
Powinien zrobić więcej przy golu Zinczenki. Wprawdzie cięte uderzenie Ukraińca nie było najłatwiejsze do obrony, ale mimo wszystko miał je na rękawicy.

Mikael Lustig – 5/10

Victor Lindelof – 6/10
Trzymał szwedzką obronę w ryzach. Kilka razy naprawił błędy swoich partnerów, skuteczny w pojedynkach główkowych.

Marcus Danielson – 2/10
Długo grał przyzwoite zawody, ale w dogrywce popełnił błąd, który próbował naprawić w najgorszy możliwy sposób – niebezpiecznym wejściem, które spowodowało kontuję Artema Biesiedina.

Ludwig Augustinsson – 5/10

Kristoffer Olsson – 6/10
Z dwójki środkowych pomocników reprezentacji Szwecji wyglądał lepiej w ofensywie. Często inicjował akcje swojego zespołu, po każdym kontakcie z piłką szukał podań do przodu.

Albin Ekdal – 6/10
Płuca drużyny Jana Anderssona. Nabiegał się w tym meczu niemiłosiernie, zwłaszcza w dogrywce, gdy Szwedzi musieli radzić sobie w dziesięciu.

Sebastian Larsson – 5/10
Popełnił błąd przy goli Zinczenki, będąc za daleko od strzelca. W ofensywie niewidoczny, większość ataków Szwecja przeprowadzała lewą stroną boiska.

Emil Forsberg – 8/10
Co los dał w pierwszej połowie – przynosząc rykoszet przy golu na 1:1 – odebrał po przerwie. Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, to kończyłby nawet z hat-trikiem. Po czerwonej kartce musiał więcej pracować w defensywie. Najlepszy piłkarz szwedzkiego zespołu. Turniej kończy z dorobkiem 4 goli.

Dejan Kulusevski – 5/10
Bardzo nierówny mecz w wykonaniu gracza Juventusu. Były momenty, gdy starzał zagrożenie, ale większość czasu widzowie mogli się zastanawiać, czy jest na boisku.

Alexander Isak – 5/10
Jego najsłabszy występ na Euro 2020. Mało widoczny, odcięty od podań, nie potrafił zrobić użytku ze swojej największej broni, czyli dryblingu.

* * *

Pierre Bengtsson – 5/10

Emil Krafth – 5/10

Robin Quaison – 5/10

Victor Claesson – 5/10

Marcus Berg – 6/10

Filip Helander grał zbyt krótko, by go ocenić.
Artem Dowbyk (fot. Getty Images)

Oceny piłkarzy Ukrainy:

Heorhij Buszczan – 6/10
Przy golu Forsberga bez szans, poza tym pewny między słupkami.

Ołeksandr Karawajew – 6/10
Może być zadowolony ze swojej postawy. Zaliczył kilka efektownych rajdów lewą stroną boiska.

Ilja Zabarnyj – 7/10
Jego pechowa interwencja, po której Forsberg strzelił gola, nie wpłynęła na koncentrację. Dwoił się i troił w defensywie, z trzyosobowego bloku obronnego Ukraińców był najlepszym zawodnikiem.

Serhij Krywcow – 6/10

Mykoła Matwijenko – 7/10
Na uwagę zasługuje jego świetna interwencja z 60. minuty, gdy w ostatniej chwili ubiegł jednego ze Szwedów, po groźnym dośrodkowaniu Danielsona.

Serhij Sydorczuk – 6/10
W 55. minucie był bardzo blisko gola, gdy piłkę na 16. metr wyłożył mu Jarmołenko. Trafił jednak w słupek.

Taras Stepanenko – 5/10
Sporo niewymuszonych błędów z jego strony. Jedna ze strat mogła skończyć się golem, ale strzał Forsberga wylądował na słupku.

Ołeksandr Zinczenko – 8/10
Gol i asysta mówią same za siebie. Wreszcie zagrał na miarę swojego talentu. O tym, jak wiele znaczyła dla niego bramka, świadczy gest, jaki wykonał po strzelonym golu, w kierunku swoich krytyków.

Andrij Jarmołenko – 7/10
Asysta przy golu Zinczenki – palce lizać. Za każdym razem, kiedy miał piłkę przy nodze, czuć było w powietrzu, że za chwilę może zrobić się gorąco pod bramką Olsena. Z minuty na minutę opadał jednak z sił. Andrij Szewczenko trzymał go, ile się dało, ale pierwsza część dogrywki okazała się dla skrzydłowego zabójcza.

Roman Jaremczuk – 4/10
Większość dryblingów miał nieudanych. Na tle szwedzkiej defensywy wypadł bardzo blado.

Mykoła Szaparenko – 5/10
Starał się, walczył, ambicji odmówić mu nie można. Ale faza pucharowa mistrzostw Europy to chyba za wysokie progi, by robił różnicę na boisku.

* * *

Rusłan Malinowski – 6/10
Jego brak w pierwszym składzie był sporym zaskoczeniem. Po wejściu na boisko w drugiej połowie narobił sporo szumu.

Artem Dowbyk – 7/10
Pojawił się na boisku w 105. minucie. Niewykluczone, że wszedł z myślą o serii rzutów karnych. Wystarzył mu kwadrans i jedna sytuacja, by znaleźć się na ustach całej Ukrainy.