RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Turów: negocjacje z Czechami zawieszone

Porozumienie ma spowodować wycofanie czeskiej skargi z TSUE (fot. Shutterstock)
Porozumienie ma spowodować wycofanie czeskiej skargi z TSUE (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rozmowy z Czechami w sprawie Turowa weszły w trudny etap technicznych rozstrzygnięć wielu kwestii, ze względu na przypadające na początek przyszłego tygodnia w Czechach święta, do rozmów wrócimy w kolejny czwartek – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Marszałek Sejmu: TSUE próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek napisała na Twitterze, że unijny Trybunał Sprawiedliwości „próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski”....

zobacz więcej

– Weszliśmy na etap technicznych rozstrzygnięć wielu kwestii. Jest on bardzo trudny i wymaga zaangażowania. Wciąż trudno o czymkolwiek przesądzać. W tego typu rozmowach przyjmuje się, że nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie jest ustalone – powiedział Kurtyka, cytowany w komunikacie resortu klimatu i środowiska.

– Ze względu na przypadające na początek przyszłego tygodnia w Republice Czeskiej święto, do rozmów wrócimy w kolejny czwartek – dodał minister. W poniedziałek i wtorek przypadają w Czechach święta państwowe. 5 lipca obchodzony jest Dzień Słowiańskich Apostołów Cyryla i Metodego, a dzień później Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa.

Przeczytaj też: „Celem jest porozumienie”. Będą kolejne rozmowy nt. Turowa

Resort klimatu przypomniał, że w skład polskiej delegacji weszli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, GDOŚ, GIOŚ oraz PGE.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej