RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Handelsblatt”: Polska, Rumunia i Węgry generują zdumiewający wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie (fot. Shutterstock)
Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie (fot. Shutterstock)

Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie – i tak pozostanie. Szczególnie wyróżniają się trzy kraje: Rumunia, Węgry i Polska – pisze we wtorek dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.

Od lipca ważne zmiany w podatkach. E-commerce, VAT i akcyza

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, a wraz z nim rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Ministerstwo Finansów...

zobacz więcej

„Kiedy Oliver Hermes mówi o Europie Wschodniej, szybko wpada w zachwyt” – pisze dziennik. „Region ten jest ponownie lokomotywą gospodarczą dla niemieckiej gospodarki” – mówi gazecie przewodniczący Komisji ds. stosunków gospodarczych z Europą Wschodnią i szef dortmundzkiego producenta pomp Wilo.

W pierwszym kwartale 2021 roku niemiecki handel z 29 krajami partnerskimi Komisji wzrósł o 6,7 proc., czyli trzykrotnie szybciej niż cały niemiecki handel zagraniczny.

Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla Niemiec po Chinach i Holandii, wyprzedzając USA. A cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Węgry i Słowacja – wszystkie ważne nie tylko dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, mają większą wymianę handlową z Niemcami niż Chiny czy USA.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Amerykańska technologia w Polsce. Orlen buduje elektrownię nowej generacji

Grupa ORLEN wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową,...

zobacz więcej

„Zwłaszcza Polska, Węgry i Rumunia są uważane za potęgi kontynentu” – pisze „Handelsblatt”. „W tym roku wzrost gospodarczy w tych trzech krajach wyniesie od pięciu do sześciu procent. Średnia dla strefy euro wynosi 4,3 proc. W roku pandemii kraje Europy Wschodniej straciły od 2,7 proc. (Polska) do 5 proc. Strefa euro spadła o prawie 7 procent”.

Szczególnie zdumiewające zdaniem gazety jest to, że „silna gospodarka i silny rynek pracy nie są wynikiem polityki ratunkowej państwa. O ile dług państwowy strefy euro już dawno osiągnął poziom produkcji (102 proc., wzrost o prawie 15 punktów procentowych w porównaniu z 2018 r.), to dług publiczny w Polsce i Rumunii wynosi nieco ponad 50 proc., na Węgrzech 77 proc.”.

Dziennik zwraca uwagę, że Polska wyprzedziła Czechy jako kraj o najniższej stopie bezrobocia w UE (3,1 proc.). „Gospodarka nad Wisłą dynamicznie się rozwija: produkt krajowy brutto nadal będzie rósł o 4,8 proc. w 2022 r. – oceniają ekonomiści Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR)”.

Zobacz także: Eksperci: Płace wracają na ścieżkę sprzed pandemii 

Kursy walut NBP we wtorek 29 czerwca. Kurs euro, dolara, funta i franka szwajcarskiego

Jak wygląda sytuacja złotego na międzynarodowym rynku walutowym? Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane o bieżących średnich kursach walut...

zobacz więcej

Oszczędności gospodarstw domowych i przedsiębiorstw „wpływają obecnie z powrotem do konsumpcji, a w szczególności do inwestycji, które w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły o 15,4 procent kwartał do kwartału. Do tego dochodzi gwałtowny wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych i poprawiający się popyt zagraniczny” – zauważa „Handelsblatt”.

Jednak siła Polski wynika, zdaniem dziennika, „również z silnego wsparcia ze strony UE: kraj ten otrzymał już najwyższe sumy miliardów z puli funduszy europejskich”.

Podstawą sukcesu Polski jest „liberalna, prorynkowa polityka gospodarcza oraz silna wiara zarówno w dyscyplinę budżetową, jak i wzmocnienie konkurencji w UE” – mówi Hermes.

Ekonomistów niepokoi przede wszystkim problem demograficzny i wynikający z niego brak wykwalifikowanych pracowników. „Jednak, zdaniem EBOiR, Polsce udało się do tej pory przyciągnąć wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy i Białorusi” – pisze „Handelsblatt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej