RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza to jeden z priorytetów mojej prezydentury

Cieszę się, że inicjatywa Trójmorza z takim powodzeniem się rozwija oraz że oznacza także i formułę współdziałania samorządów – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, otwierając II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.

Marszałek Witek: Trójmorze jednym z najambitniejszych projektów naszych czasów

Jeden z najbardziej ambitnych, współczesnych projektów regionalnych – tak o Inicjatywie Trójmorza mówiła w czwartek marszałek Sejmu Elżbiety Witek...

zobacz więcej

– Rzecz polega na tym, by to współdziałanie w ramach Trójmorza odbywało się nie tylko na poziomie prezydentów. (...) Żeby to działało, konieczne były dwa elementy – z jednej strony impuls polityczny prezydentów, (...) ale także i dobra wola ze strony rządów, współdziałanie premierów, ministrów, współdziałanie wszystkich poziomów władz publicznych – zauważył Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Forum Regionów Trójmorza odbywa się już po raz drugi i „że oznacza to także formułę współdziałania samorządów, a więc odrębnego szczebla władz publicznych, także w realizacji tej wielkiej idei budowania więzi między naszymi krajami i rozwoju infrastruktury w naszym regionie”.

Zobacz też: Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez administrację USA

Prezydent zaznaczył, że o tej części naszego kraju „w ciągu ostatnich lat mówimy, że stanowimy taki przykład tego, że Polska może się rozwijać w sposób zrównoważony i że wreszcie także i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczypospolitej przez tak wiele lat czekała”. Podkreślił, że „to ogromny krok naprzód, który będzie potężnym impulsem rozwojowym, dla tej ziemi, a tym samym dla naszej części Europy”.

„Żagiel na trzech morzach”. Szefowie MSZ Polski i Rumunii liczą na zaangażowanie USA

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescusą są współautorami artykułu „Stawianie żagla na trzech...

zobacz więcej

Przyznał, że w realizacji wspólnych i odważnych celów Inicjatywy Trójmorza wciąż znajdujemy się na początku drogi.

– Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami, drogi, mosty, szybkie koleje, rurociągi, światłowody. Chcemy rozwijać cyfrowe innowacje, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także bezpieczne i odporne na nowe, trudne wyzwania – zadeklarował. 

– Chcemy transformować nasze gospodarki w kierunku gospodarki bezemisyjnej, z poszanowaniem sprawiedliwości społecznej i uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim z uwzględnieniem naszego potencjału i realnych możliwości – finansowych i uwarunkowań społecznych – dodał prezydent.

Jak ocenił, dobra współpraca państw Trójmorza poza znaczeniem gospodarczym i infrastrukturalnym ma także szczególnie istotne znaczenie w pokonywaniu negatywnych skutków pandemii COVID-19.

W Trójmorze chcą zainwestować kraje spoza Europy. Potrzebna infrastruktura

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 r. w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i...

zobacz więcej

Duda oświadczył, że Inicjatywa Trójmorza stanowi jeden z priorytetów jego prezydentury. Przypomniał, że wychodząc naprzeciw potrzebom związanym z coraz większą liczbą zadań wynikających z rozwoju IT w kwietniu tego roku, powołując w Kancelarii Prezydenta Biuro Polityki Międzynarodowej, utworzono sekretariat ds. Trójmorza.

– Liczę, że sekretariat ds. Trójmorza będzie realną wartością dodaną, wzmacniającą zainteresowanie i pozwalającą na koordynację licznych inicjatyw w zakresie trójmorskim na terenie Rzeczypospolitej – mówił prezydent.

Podkreślił też, że liczy, iż Forum Regionów Trójmorza stanie się stałym elementem dorocznych spotkań w państwach regionu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej