RAPORT

Tusk kontra Tusk

Amerykańska technologia w Polsce. Orlen buduje elektrownię nowej generacji

Inwestycja Orlenu w Ostrołęce ma kosztować 2,5 mld złotych (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Inwestycja Orlenu w Ostrołęce ma kosztować 2,5 mld złotych (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Grupa ORLEN wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową, podpisała niedawno CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi z Grupy ORLEN. Będzie ona ważnym krokiem w transformacji systemu energetycznego na rozwiązania przyjazne środowisku. Spółka wskazuje na przykład Stanów Zjednoczonych, a amerykański dyplomata w Warszawie gratuluje Orlenowi inwestycji w nowoczesne technologie z USA.

Największy petrochemiczny projekt w Europie. Orlen inwestuje w Olefin III

PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie umowę na budowę kompleksu...

zobacz więcej

Podpisany w piątek z GE aneks do kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C przewiduje, że zamiast bloku na węgiel powstanie tam blok parowo-gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł. Projekt węglowy został zamknięty i rozliczony bez kar – podkreśla Orlen.

W Ostrołęce gaz zamiast węgla


Nowa elektrownia ma być o połowę niższa niż kontrakty na budowę elektrowni węglowej. – Mamy prawo wycofywać się z inwestycji, których rentowność jest zagrożona, i kontynuować inne, korzystne – mówił prezes Obajtek podczas konferencji prasowej w Ostrołęce w ubiegłym tygodniu. Dodał, że „od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu” i „decyzja zapadła”.

Daniel Obajtek zaznaczył, że ta inwestycja istotnie wesprze transformację energetyczną Polski.

– W strategii Orlen2030 zakładamy nie tylko wzrost mocy odnawialnych źródeł energii do poziomu przeszło 2,5 gigawatów, ale także osiągnięcie 2 gigawatów mocy w elektrowniach gazowych – wyjaśnił prezes zarządu Orlenu. Zaznaczył, że pozwoli to stworzyć silny, bilansujący się pion energetyczny koncernu. Będzie to również znaczący krok w kierunku wzmocnienia energetyki konwencjonalnej w Polsce przy stopniowym zastępowaniu bloków węglowych źródłami niskoemisyjnymi.

Czytaj więcej: „#Orlen2030” – strategia na dekadę. Miliardy na zrównoważony rozwój i OZE

Orlen inwestuje w niskoemisyjne źródła energii

PKN Orlen otworzył w Warszawie pierwszy punkt sprzedaży „Orlen w ruchu”

PKN Orlen otworzył w Warszawie pierwszy punkt nowego formatu sprzedaży detalicznej „Orlen w ruchu”. Do końca roku powstanie w Polsce ok. 40...

zobacz więcej

Prezes Orlenu zwrócił uwagę, że taka zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej wpisuje się w światowe trendy, które preferują rozwiązania przyjazne środowisku. Podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie w ciągu ostatniej dekady w ponad stu elektrowniach nastąpiła zmiana zasilania z węgla na gaz.

Daniel Obajtek wyraził przekonanie, że ta inwestycja będzie opłacalna biznesowo i przyczyni się do ustabilizowania cen energii elektrycznej na krajowym rynku.

Inwestycji w nowe źródła energii pogratulował chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. „Gratuluję GE Polska i PKN Orlen! Dzięki wynegocjowanemu porozumieniu powstanie w Ostrołęce elektrownia gazowa najnowszej generacji. Cieszę się, że technologie firm z USA pomagają Polsce osiągać cele związane z czystą energią” – czytamy we wpisie dyplomaty na Twitterze.

Zobacz także: Gigantyczne odbicie. Wyniki państwowych spółek wystrzeliły Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej