RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami z gradem i nawalnym deszczem

Będzie niebezpiecznie (fot. Shutterstock/Slavi Zayakov, zdjęcie ilustracyjne)
Będzie niebezpiecznie (fot. Shutterstock/Slavi Zayakov, zdjęcie ilustracyjne)

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla kilku województw południowej Polski. Według prognoz synoptyków w regionach objętych alertami pogodowymi wystąpi też ulewny deszcz z silnym wiatrem. Dziś prognozowane są też upały do 31 stopni.

We wtorek nie tylko żar będzie lał się z nieba [PROGNOZA]

We wtorek zacznie się zmieniać pogoda. Powrócą upały i w konsekwencji gwałtowniejsze zjawiska w tym burze – zapowiada synoptyk Instytutu...

zobacz więcej

Burze z gradem. Alerty IMGW


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował we wtorek rano, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane dla województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Jak prognozuje IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych burz na podanych obszarach wynosi 80 proc.

Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami wystąpi też grad. Instytut podaje, że możliwe są aktualizacje lub wydanie kolejnych ostrzeżeń.

Ostrzeżenia przed upałami


Dla woj. lubuskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego obowiązują alerty pierwszego stopnia przed upałami. W regionach objętych alertami termometry pokażą do 31 st. W nocy temperatura od 15 do 18 st.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie burzy najlepiej pozostać w domu i zapezpieczyć rzeczy pozostałe na parapecie lub balkonie. W przypadku, gdy burza zastanie nas na zewnątrz, unikajmy otwartych przestrzeni oraz nie chrońmy się pod drzewami. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej