RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odzyskali obraz Picassa skradziony w zuchwałym napadzie na grecką galerię

„Głowa kobiety” Pabla Picassa z 1939 roku (fot.  PAP/EPA/CHRISTINA ZACHOPOULOU)
„Głowa kobiety” Pabla Picassa z 1939 roku (fot. PAP/EPA/CHRISTINA ZACHOPOULOU)

Złodziejom wystarczyło siedem minut, policja potrzebowała dziewięciu lat. Ostatecznie udało się odzyskać skradziony z ateńskiej galerii w 2012 r. obraz Pabla Picassa – potwierdzają greccy śledczy.

Co zwracać, a co nie? W Niemczech dyskusja nad zrabowanymi dziełami sztuki

„Frankfurter Allgemeine Zeuting” protestuje przeciwko ostatniej decyzji Komisji Limbach, która zaleciła muzeum w Duesseldorfie zwrot obrazu „Lisy”...

zobacz więcej

Jak zauważa BBC, kilka miesięcy temu grecka policja opublikowała oświadczenie, że nadal uważa, iż dzieło sztuki znajduje się w kraju.

„Głowa kobiety” w rękach policji


Do kradzieży doszło w styczniu 2012 r. Złodzieje byli dobrze przygotowani, cała operacja trwała zaledwie siedem minut.
Skradzione obrazy to „Głowa kobiety” Pabla Picassa i namalowany w 1905 r. „Młyn” Pieta Mondriana. Łupem padł także szkic piórkiem piemonckiego kontrreformacyjnego malarza Guglielma Caccii, przedstawiający świętego w ekstazie.

Dwa pierwsze dzieła zostały namierzone przez policję w poniedziałek w Atenach. Anonimowy informator Agencji Reutera z kręgów śledczych przekazał, że są ukryte w wąwozie na obrzeżach stolicy; w sprawie aresztowano Greka.

Najważniejsze z odzyskanych dzieł to oczywiście „Głowa kobiety”, które Pablo Picasso namalował w 1939 r. w charakterystycznym dla siebie kubistycznym stylu. Podarował go greckiej Galerii Narodowej w Atenach w 1949 r.

Zobacz także: Skandalistka i najdroższa polska malarka. Kim była Tamara Łempicka? Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej