RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamek Królewski pokazał dwa arcydzieła. W planach wielka wystawa Rembrandta [WIDEO]

W Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”. Przedstawia ona dwa słynne obrazy holenderskiego mistrza „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” pochodzące z kolekcji Zamku, jego ryciny oraz dzieła innych holenderskich malarzy ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów.

Zamek Królewski świętuje Konstytucję 3 maja [WIDEO]

Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” na Zamku Królewskim w Warszawie przypomina znaczenie...

zobacz więcej

– Celem wystawy jest przybliżenie historyczno-kulturowego kontekstu twórczości jednego z największych artystów w historii światowego malarstwa – podkreśliła wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Magdalena Gawin.

„Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” pędzla Rembrandta to najciekawsze obiekty z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie i zarazem jedne z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Oba dzieła są eksponowane w Zamku, ale tym razem zostały zaprezentowane w sposób specjalny jako kluczowe elementy wystawy czasowej, przybliżającej niezwykłe uniwersum, którym była Holandia XVII wieku, a więc w okresie swojego wielkiego kulturalnego i ekonomicznego rozkwitu zwanego „Złotym Wiekiem”– powiedziała Gawin.

Dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski dodał, że cel wystawy jest jeszcze szerszy i ambitniejszy. – Zamek posiada dwa wybitne, jedne z najlepszych portretów Rembrandta – zaznaczył Fałkowski. Zdradził, że w planach jest organizacja wielkiej wystawy tego holenderskiego malarza. – Czymże byłby Zamek, czymże byłoby muzeum, czymże byłaby wizja wielkiego muzeum, wielkiego Zamku, o której myślimy, gdybyśmy nie mieli planów ambitnych – dodał dyrektor Zamku.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wystawę „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy” można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie do 19 września. Przygotowano ją w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej