RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki: Polski Ład wyrasta z ducha autentycznej solidarności

Premier RP o Polskim Ładzie (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Premier RP o Polskim Ładzie (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Nowy gospodarczy Polski Ład „wyrasta z ducha autentycznej solidarności” – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście, który ukazał się w poniedziałek na portalu włoskiego dziennika „La Stampa”. Ten program, jak ocenił, to troska o społeczną sprawiedliwość, niwelowanie nierówności i wspieranie mniej zarabiających.

Nowa kwota wolna od podatku i zmiany w składce zdrowotnej wejdą od przyszłego roku

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i zmiany w składce zdrowotnej to m.in. elementy Polskiego Ładu, które wejdą w życie od 2022 r. – poinformował...

zobacz więcej

Artykuł szefa polskiego rządu pt. „Polski Nowy Ład. W kierunku Polski prawdziwie solidarnej” ukazał się w miesięczniku opinii „Wszystko co Najważniejsze” oraz w odsłonie projektu „Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Bankiem Polskim, a także w internetowym wydaniu „La Stampa” i w innych zagranicznych tytułach prasowych.

Premier stwierdził, że „pandemia koronawirusa naprawdę mogła nas cofnąć w rozwoju do lat 90. Wystarczy spojrzeć na fatalne dane gospodarcze niektórych krajów – także w Europie – by zobaczyć, że czarny scenariusz nie był tylko fantazją z filmu katastroficznego”. W opinii premiera „tak się jednak nie stało, i to dlatego, że dziś, w przeciwieństwie do lat 90., Polacy mogli liczyć na państwo aktywnie włączające się w organizację pomocy wszystkim, którzy tego potrzebowali”.

Mateusz Morawiecki pisze w artykule, że „bezprecedensowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej pozwoliło nam wyhamować katastrofalne konsekwencje kryzysu COVID-19 i zatrzymać spadek PKB za rok 2020 na poziomie poniżej 3 proc., co było trzecim najlepszym wynikiem w Europie, a w grupie dużych państw powyżej 10 mln mieszkańców nie mieliśmy konkurencji”. Podkreślił, że „jeszcze większy sukces to utrzymanie bezrobocia na poziomie w okolicach 3 proc. – i tu już mamy absolutnie najlepszy wynik w Unii Europejskiej”.

Mucha o Polskim Ładzie: Przytomna siła polityczna chce zmienić niesprawiedliwy system podatkowy

Przede wszystkim pomyślałam o tym, że polski system podatkowy był od lat dramatycznie niesprawiedliwy, i że każda przytomna siła polityczna będzie...

zobacz więcej

Morawiecki zwrócił też uwagę, że „ponad 110 mld zł eksportu w marcu 2021 roku to rekord wszech czasów.” „W maju wskaźnik PMI przekroczył poziom 57 punktów – to również najlepszy wynik w historii pomiarów. Kilka miesięcy wcześniej KE wskazywała, że Polska jako jeden z zaledwie czterech krajów unijnych zarówno w krótkim, jak i długim okresie ma zabezpieczoną stabilność finansów publicznych” – napisał.

„Kryzys, z którego nie wyciągniemy wniosków, to katastrofa”


Premier ocenił, że „kryzys, który jest prawidłowo odczytany i zrozumiany, to nie tylko szansa, ale też akcelerator zmiany”. Dodał, że w ten sposób „można streścić myśl, która stoi u podstaw Polskiego Ładu”. Wyjaśnił, że ogłoszony w 1933 roku przez prezydenta USA Franklina D. Roosevelta „New Deal” jako odpowiedź na Wielki Kryzys jest dla Polski inspiracją. Przypomniał, że w tamtym czasie w USA „zbudowano 120 tys. budynków publicznych i 77 tys. mostów. W następnej dekadzie Stany Zjednoczone oplotła sieć autostrad”.

Polski Ład to nowa jakość


Jak przekonuje, cele Polskiego Ładu obejmują nie tylko odbudowę po pandemii, ale także przebudowę polskiego systemu gospodarczo-społecznego tak, aby był bardziej odporny w następnych momentach kryzysowych, bardziej sprawiedliwy i pozwolił Polsce wejść na nowy poziom rozwoju.

Mucha o Polskim Ładzie: Przytomna siła polityczna chce zmienić niesprawiedliwy system podatkowy

Przede wszystkim pomyślałam o tym, że polski system podatkowy był od lat dramatycznie niesprawiedliwy, i że każda przytomna siła polityczna będzie...

zobacz więcej

Szef rządu zauważył, że pandemia postawiła na krawędzi upadku systemy zdrowotne wszystkich, nawet najbogatszych państw. Zaznaczył, że gdyby nie zdecydowana polityka obostrzeniowa i przeprowadzona w niezwykłym tempie budowa sieci szpitali tymczasowych, również w naszym kraju doszłoby do epidemicznej katastrofy”. Jak ocenił szef polskiego rządu, „trudno sobie nawet wyobrazić jej skalę i chaos, jaki mógłby zapanować, gdybyśmy wcześniej nie dokonali w znaczącym stopniu cyfryzacji służby zdrowia”.

Poinformował też: „w ciągu ostatnich 5 lat nakłady na służbę zdrowia przekroczyły 100 mld zł, a mimo to nadal jej jakość odbiega od standardów oczekiwanych przez Polaków. To jasny sygnał, że system finansowania opieki medycznej, z którym mamy do czynienia, osiągnął swoje maksimum”. Dodał, że „jeśli chcemy dokonać jakościowego skoku, który wywinduje Polskę na poziom Zachodu, musimy gwałtownie przyspieszyć marsz, którego celem jest przeznaczanie 7 proc. PKB na zdrowie”.

Polski paradoks fiskalny


Wyjaśnił, że do tej pory Polska była jedynym krajem, w którym część składki zdrowotnej można było odliczyć od podatku. Dodał: „Choć polski system podatkowy nominalnie jest progresywny, to de facto stał się systemem regresywnym; osoby o niższych dochodach płacą proporcjonalnie większe podatki niż osoby o dochodach wyższych”.

Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy”

Na Polskim Ładzie zyska 18 mln osób, czyli ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy - zadeklarował w poniedziałek wiceminister finansów...

zobacz więcej

Ten stan nazwał „polskim nieporządkiem podatkowym, który nie tylko uderzał w poczucie sprawiedliwości i uniemożliwiał budowanie spójności społecznej, ale przede wszystkim sprzyjał pogłębianiu nierówności”.

W kierunku Polski autentycznie solidarnej


Premier przekonuje, że Polski Ład „wyrasta z ducha autentycznej solidarności, którą trzeba rozumieć bardzo szeroko. To solidarność w wymiarze horyzontalnym, a więc troska o społeczną sprawiedliwość, o niwelowanie nierówności dochodowych, o wspieranie osób, które zarabiają najmniej”.

W opinii szefa rządu „w Polskim Ładzie chodzi również o solidarność w wymiarze wertykalnym, którą można nazwać solidarnością międzypokoleniową”. „Z jednej strony to zwrot w kierunku przeszłości, wsparcie materialne dla seniorów w postaci emerytury bez podatku, zwrot ku wartościom, bez których trudno wyobrazić sobie przyszłość polskiego społeczeństwa i całej Europy” – napisał.

Zobacz także: Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników


Premier RP zwrócił uwagę, że „z drugiej strony to też zdolność do zadbania o przyszłe pokolenia, zbudowania fundamentów rozwoju, które pozwolą naszym dzieciom zarabiać lepiej i pracować w lepszych warunkach, i żyć w środowisku, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, a nie czytać o nim jako czymś reglamentowanym, dostępnym tylko dla wybranych”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej