RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bruksela już wydała wyrok? Szef MSZ Węgier o ustawie antypedofilskiej [WIDEO]

W ostatnich dniach Węgry zostały zaatakowane przez Brukselę z powodu przyjętej ustawy zakazującej promowania zmiany płci i homoseksualności. Powody i argumenty za wprowadzeniem tzw. Przepisów antypedofilskich w programie „Gość Wiadomości” tłumaczył Péter Szijjártó, szef MSZ Węgier, który w poniedziałek przebywał w Polsce na szczycie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. – Mamy takie doświadczenie z czasów komunizmu: wtedy też dochodziło do procesów sądowych, w których wyrok był znany, zanim sprawa się rozpoczęła – ocenił przedstawiciel Węgier.

„Dla takiego kraju nie ma miejsca w Unii”. Premier Holandii grozi Węgrom

– W moim odczuciu dla takiego kraju jak Węgry nie ma miejsca w Unii Europejskiej – powiedział przed rozpoczęciem szczytu Wspólnoty premier Holandii...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu prezydent Węgier Janos Ader podpisał ustawę antypedofilską, zakazującą m.in. propagowania homoseksualizmu w szkołach. „Ustawa nie zawiera żadnych zapisów dotyczących tego, kto z kim i jak żyje, kto ma jaką tożsamość seksualną i jak ktoś jako osoba dorosła zmienia swą płeć” – oświadczył Ader.

Unijna burza o węgierskie przepisy


Wśród unijnych polityków przepisy uchwalone na Węgrzech wywołały wrzenie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła w środę ustawę jako „hańbę" i "naruszenie podstawowych wartości UE” i z miejsca zapowiedziała, że KE podejmie działania przeciwko ustawie.

Zobacz także: „Walczyłem o wolność i prawa prześladowanych homoseksualistów”. Orban o przyjętej ustawie

Burmistrz Monachium Dieter Reiter chciał otwarcie zaprotestować przeciwko polityce Budapesztu, podświetlając na tęczowo stadion podczas meczu między Niemcami a Węgrami, na co ostatecznie nie zgodziła się UEFA.

Monachijski stadion nie będzie podświetlony barwami LGBT. To decyzja UEFA

„UEFA zabrania tęczy na stadionie” – pisze niemiecki „Bild”, informując o decyzji europejskiej federacji, która nie wyraziła zgody na podświetlenie...

zobacz więcej

Z kolei premier Holandii Mark Rutte zwracając się do premiera Węgier Viktora Orbana zażądał, aby ten przestrzegał praw osób LGBT lub opuścił Unię Europejską.

Szef MSZ Węgier o ustawie dotyczącej homoseksualizmu


Do sprawy odniósł się w wywiadzie dla TVP Info minister spraw zagranicznych Węgier. Péter Szijjártó podkreślił, że „niestety, przyzwyczailiśmy się do tego rodzaju agresji werbalnej ze strony unijnego liberalnego mainstreamu, skierowanej przeciwko Węgrom i Polsce”. – Te ataki są zazwyczaj oparte na manipulacji i fake newsach – ocenił.

– Prawo, na podstawie którego jesteśmy obecnie atakowani, dotyczy ochrony dzieci i rodziców. Chodzi o ochronę dzieci przed pedofilami, a ponadto ta ustawa daje rodzicom wyłączne prawo, by to oni prowadzili edukację swoich dzieci w zakresie orientacji seksualnej – podkreślił węgierski dyplomata i dodał, że ustawa nie mówi nic o osobach, które ukończyły 18. rok życia. Odnosząc się do ostrej krytyki ze strony przedstawicieli UE Szijjártó przyznał, że nie interesuje go, co sądzą Belgowie, premier Holandii czy inni, którzy „wywierają ogromną presję”. – Nie oni będą decydować o tych kwestiach, a my Węgrzy. To nie jest kompetencja współdzielona, wyłącznie narodowa. Nie akceptujemy żadnej presji i odrzucamy wszelkie oskarżenia. I trzymamy się tej ustawy oczywiście – zaznaczył rozmówca TVP Info.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Szijjártó o działaniach KE: Mamy takie doświadczenia z czasów komunizmu

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe. Jest decyzja Węgier

Parlament Węgier przyjął we wtorek ustawę, która de facto zakazuje adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, zezwala na adopcję przez małżeństwa i,...

zobacz więcej

W „Gościu Wiadomości” szef węgierskiego MSZ pytany o słowa Ursuli von der Leyen ocenił ponadto, że Komisja Europejska, na czele której stoi niemiecka polityk, nie jest już strażnikiem traktatów, „a stała się ciałem politycznym i działa w sprzeczności z unijnymi regulacjami”.

– Co tu się właściwie wydarzyło: przewodnicząca KE wydała wyrok, zanim zaczęło się dochodzenie. Mamy takie doświadczenie z czasów komunizmu – wtedy też dochodziło do procesów sądowych, w których wyrok był znany, zanim sprawa się rozpoczęła. W obecnej sytuacji mamy podobne uczucia. Mówiąc szczerze, to niewyobrażalne i trudne do zaakceptowania – powiedział polityk.

Szijjártó w poniedziałek przebywał na spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Rogalinie, w trakcie którego zgodnie uznano, że należy przyspieszyć tempo procesu rozszerzenia Unii Europejskiej.

Spotkanie, którego gospodarzem był minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, było polską inicjatywą w ramach dobiegającego końca przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Zobacz także: Ambasador RP w Berlinie broni prawa węgierskiego parlamentu do ochrony dzieci

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej