RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Od lipca ważne zmiany w podatkach. E-commerce, VAT i akcyza

Co oznaczają nowe zmiany – wyjaśnia Ministerstwo Finansów (fot. Shutterstock)
Co oznaczają nowe zmiany – wyjaśnia Ministerstwo Finansów (fot. Shutterstock)

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, a wraz z nim rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Ministerstwo Finansów dodaje, że kolejne branże objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych on-line. Wprowadzona zostaje też zasada, że przy zakupach w innym kraju podatek zostanie zapłacony tam, gdzie znajduje się konsument, a nie w państwie sprzedawcy.

Ważna zmiana w naliczaniu emerytur. Kto na niej zyska?

Rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – takie między innymi...

zobacz więcej

„Główne korzyści nowego Tax Free to ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu” – podał w poniedziałek w komunikacie resort finansów.

Pakiet e-commerce – co oznacza w praktyce?


Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące m.in. VAT i akcyzy. Wśród zmian jest m.in. pakiet e-commerce, który ma zapewnić ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

„Poprawią one konkurencyjność unijnych i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – przekazało MF.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Estoński CIT. „Zniknie limit przychodów 100 mln zł”

Od 2022 r. ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości. Zniknie limit przychodów 100 mln zł – pisze...

zobacz więcej

Resort przypomniał, że w ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in. likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Do tego znacznie rozszerzony został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.

Podatek płacony w kraju konsumenta


Przedstawiciele ministerstwa finansów zapewniają, że zmiany ułatwią rozliczanie się z towarów przesyłanych między poszczególnymi państwami Unii: wprowadzona zostanie generalna zasada, kto płaci należny podatek VAT. Jeżeli dostawa jest na przykład z Niemiec do Polski, należny podatek zostanie zapłacony w Polsce. Miejscem dostawy jest z kolei państwo, w którym kończy się wysyłka, lub transport towarów do nabywcy.

Nowe przepisy wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro. Pojawiły się także nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

Akcyzy i rejestracja kas fiskalnych online


W komunikacie resort finansów przypomniał także, że od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych online. Taki obowiązek będą miały firmy z branż budowlanej, fryzjerskiej, kosmetycznej i kosmetologicznej, firmy opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczej oraz zajmujące się działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Także do 1 lipca rejestracji muszą dokonać podmioty prowadzące działalność w zakresie wyrobów akcyzowych – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Niemcy: Polska stała się gospodarczą potęgą UE, naszym czołowym partnerem

„Polska stała się gospodarczą potęgą UE. W bardzo krótkim czasie stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki” podkreśla z okazji...

zobacz więcej

„30 czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych” – napisano w komunikacie.

Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych.

Zmiany w Tax Free


Kolejny obowiązek, związany z rejestracją, dotyczy systemu zwrotu podatku VAT. Jak poinformowało MF, system zwrotu podatku VAT podróżnym Tax Free obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej. Dlatego od 1 lipca rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego Tax Free na Platformie PUESC.

Zobacz także: Dobre wieści dla polskiej gospodarki. Agencja S&P rewiduje swoje prognozy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej