RAPORT

Pogarda

Rozmowy z Czechami ws. Turowa. Polska delegacja leci do Pragi

Kolejne rozmowy polskiej delegacji z Czechami ws. kopalni Turów (fot. Shutterstock)
Kolejne rozmowy polskiej delegacji z Czechami ws. kopalni Turów (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Od wtorku w Pradze będą kontynuowane polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni w Turowie – przekazał resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ Michał Kurtyka podkreślił, że polska strona liczy na polubowne rozwiązanie tego sporu.

Turów. „Czescy oligarchowie zacierają ręce. Najbogatszym z nich jest premier”

TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia w Turowie. Tymczasem ekspert rynku OZE z Instytutu Jagiellońskiego Piotr Rudyszyn już wiele miesięcy temu...

zobacz więcej

Wtorkowe rozmowy to kontynuacja dialogu, który rozpoczął się z Czechami w połowie czerwca. Będzie to trzecia wizyta polskiej delegacji w stolicy Czech w tej sprawie. – W dalszym ciągu dążymy do tego, by znaleźć polubowne i długoterminowe rozwiązanie sporu – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który od początku uczestniczy w rozmowach.

W składzie delegacji znajduje się: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister resortu Adam Guibourgé-Czetwertyński, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, GDOŚ, GIOŚ oraz PGE.

Minister Kurtyka przyznał niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że negocjacje z Czechami ws. Turowa są bardzo trudne i intensywne. – My ze swojej strony argumentujemy, że trzeba zbudować porozumienie, bo taka jest potrzeba i oczekiwanie społeczności lokalnej, tak po czeskiej, jak i polskiej strony granicy – mówił.

Wskazywał, że na razie jest trudno powiedzieć, kiedy negocjacje się zakończą. – Mamy wiele punktów, w których wydaje się, że już poszliśmy do przodu. W innych, często krytycznych, nadal pozostaje rozbieżność. Nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym mógłbym powiedzieć, iż pozostało już tylko kilka spraw do rozstrzygnięcia. Jest ich jeszcze sporo – wskazał.

Minister klimatu: W rozmowach z Czechami sporo punktów, w których się różnimy

W rozmowach polsko-czeskich nt. Turowa jest jeszcze sporo punktów, w których się różnimy - przyznał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka....

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu resort podkreślał, że obu stronom zależy na polubownym zakończeniu sporu. „Jednak zarówno skala, jak i poziom szczegółowości prowadzonych rozmów wymagają czasu i dogłębnego zaangażowania ekspertów. Dlatego rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach” – wskazywano.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także: Czeski rząd przekazał stronie polskiej projekt porozumienia w sprawie kopalni Turów


W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywoTwoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej