RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Watykan zakończył postepowanie dot. pedofilii. Bp Kiernikowski złożył rezygnację

Zbigniew Kiernikowski (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Zbigniew Kiernikowski (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Watykan zakończył postępowanie dot. zaniedbań biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie wykorzystania seksualnego dziecka przez kapłana diecezji siedleckiej. Hierarcha złożył rezygnację z pełnienia posługi.

Biskup Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył na ręce papieża Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej. Poinformował o tym w liście...

zobacz więcej

„W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska – działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 –2014" – brzmi komunikat Episkopatu.

Po zakończeniu tego postępowania, „mając na uwadze również trudności w zarządzaniu diecezją legnicką”, bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą w poniedziałek przez papieża Franciszka.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został mianowany biskupem diecezji legnickiej.

O tym, że Kiernikowski rezygnuje z urzędu ordynariusza diecezji legnickiej „ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego”, hierarcha informował już wcześniej – w liście na początku czerwca.

„Ze względu na to, że zbliża się data osiągnięcia przeze mnie wieku emerytalnego, złożyłem już na ręce Ojca Świętego Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej” – napisał wtedy bp Kiernikowski.

Kiernikowski przez 12 lat był biskupem siedleckim. W 2014 roku papież Franciszek mianował go biskupem legnickim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej