RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Eksperci: Płace wracają na ścieżkę sprzed pandemii

Płace odbijają po miesiącach wyhamowania (fot. Shutterstock/Virrage Images)
Płace odbijają po miesiącach wyhamowania (fot. Shutterstock/Virrage Images)

W czerwcu płace wzrosną o kolejne 10 proc. rok do roku, a w następnych miesiącach – o 8-9 proc. – prognozują eksperci Personnel Service. Zauważają, że płace wracają na ścieżkę sprzed pandemii.

Pandemia osłabiła relacje w pracy i utrudniła współpracę

65 proc. menadżerów oceniło, że pandemia osłabiła relacje w pracy, według ponad połowy utrudniła współpracę wewnątrz i na zewnątrz organizacji –...

zobacz więcej

Personnel Service przypomniał, że w maju wartość przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosła o 10,1 proc. wobec zeszłego roku i wyniosła 5637 zł. Jak wskazano, rok wcześniej tempo wzrostu wynosiło 1,2 proc. rok do roku.

„Płace odbijają po miesiącach wyhamowania w związku z COVID-19 i wracają na ścieżkę sprzed pandemii” – ocenili eksperci i prognozują dalsze podwyżki – w czerwcu o kolejne 10 proc. rok do roku, w kolejnych miesiącach – 8-9 proc.

Ich zdaniem także przedsiębiorstwa chętniej będą przyjmować do pracy – zatrudnienie wzrośnie o ok. 0,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

„W czerwcu dynamika wynagrodzeń pozostanie na poziomie ok. 10 proc. To pochodna odbicia po COVID-19, ale też rosnącego tempa wzrostu gospodarczego , które jest prognozowane na ten i kolejny rok. Firmy po chwilowym zastoju i niepewności zaczynają działać z większym impetem, co przekłada się na tempo wzrostu płac. W tym roku dynamika wynagrodzeń utrzyma się na poziomie ok. 8-9 proc. rok do roku” – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Bezrobocie w maju. Najnowsze dane GUS

Stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w kwietniu – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych...

zobacz więcej

Jak wskazuje Personnel Service, dynamika wzrostu płac idzie w parze z rosnącą liczbą nowych miejsc pracy. Według ekspertów optymizm firm po odmrożeniu gospodarki przekłada się na większą skłonność do zwiększania zatrudnienia. Rekordowe plany ma m.in. logistyka.

„W maju zauważyliśmy wyraźny efekt zniesienia pandemicznych obostrzeń. Otworzono galerie handlowe i sektor HoReCa. To wiązało się z wysypem ofert pracy. Zapotrzebowanie utrzyma się też w kolejnych miesiącach” – tłumaczył Inglot.

Zauważył jednocześnie, że czynnikiem, który mógłby odwrócić trend wzrostowy zatrudnienia, jest powrót obostrzeń.

„Prognozy mówią jednak, że tej jesieni powrotna fala pandemii nie zamrozi aktywności gospodarczej w takim stopniu jak wcześniejsze lockdowny. To pozwala spodziewać się wzrostu zatrudnienia rzędu około 0,3 proc. rok do roku. Z kolei w 2022 r. ten wzrost powinien być jeszcze mocniejszy i wynieść blisko 0,6 proc.” – szacuje Inglot.

Zobacz też: Mieszkaniowy amok. Polacy kupują na potęgę

Ważna zmiana w naliczaniu emerytur. Kto na niej zyska?

Rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – takie między innymi...

zobacz więcej

Według PS perspektywy dla rynku pracy są bardzo dobre. Nastąpił sezonowy wysyp ofert pracy, zwłaszcza w takich sektorach, jak gastronomia, turystyka czy HoReCa, gdzie pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. To jednak nie oznacza, że pracownicy w tych sektorach mogą liczyć na znaczące podwyżki płac, przewyższające aktualne wzrosty.

„Branże, które najmocniej ucierpiały w czasie pandemii, wstają teraz z kolan. Są mocno zapożyczone, bo zmagały się z ogromnymi kosztami, które musiały ponosić nawet wtedy, gdy nie mogły funkcjonować. Dlatego nie jest to moment, w którym mogą w znaczący sposób podnieść wynagrodzenia. Oczywiście pracownicy mogą liczyć na wyższe pensje niż w 2019 r., ale nie będą to podwyżki przewyższające aktualny wzrost płac, choć tego mogliby oczekiwać pracownicy w związku z dostrzegalnym deficytem kadrowym” – przekazał Inglot.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej