RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prymas do skrzywdzonych w Kościele: Proszę o przebaczenie

Od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. do diecezji i zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. 10 proc. uznano za niewiarygodne, 51 proc. jest badanych, 39 proc. uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione - podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Do danych odniósł się prymas Polski abp Wojciech Polak. – Chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie – powiedział.

Papież Franciszek: Pedofilia to psychologiczne zabójstwo

Papież Franciszek nazwał pedofilię „psychologicznym zabójstwem”. – W wielu przypadkach wykorzystywanie przekreśla dzieciństwo – powiedział w sobotę...

zobacz więcej

Abp Polak wziął udział w prezentacji najnowszych statystyk dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce, która odbyła się w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie.

Jak zaznaczył prymas, nowe dane „nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni.

– Po pierwsze są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych. Po drugie zaprezentujemy dane, które są wynikiem zgłoszeń dokonanych we wszystkich diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r., a musimy przecież pamiętać i zdajemy sobie z tego sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie i dokonać takiego zgłoszenia – wyjaśnił.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prymas dodał, że kiedy słuchamy historii skrzywdzonych, „odczuwamy wielki wstyd, ogromny ból i współczucie”.

– Z drugiej strony jesteśmy wdzięczni i wyrażamy szacunek dla tych, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie, ujawniając swoje traumatyczne historie, często dopiero po latach. Dla wielu to powrót do bolącej rany, zadanej często wiele dekad temu. Ale bardzo dziękujemy, że w ten sposób pomagają w prawdziwym oczyszczeniu Kościoła – zaznaczył.

Przywołał słowa przewodniczącego Episkopatu abp Stanisława Gądeckiego, który podczas aktu odnowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa powiedział: „Przepraszamy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnione przez niektórych duchownych i związany z tym grzech zaniedbania ich przełożonych”.

– Chciałbym dzisiaj w nawiązaniu do tych słów, jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zwrócić się do skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie – powiedział abp Polak.

Czytaj także: Kownacki: Aborcja jest taką samą zbrodnią jak pedofilia 

Komisja ds. pedofilii: Brakuje wsparcia psychologicznego ofiar

Dzieci wykorzystane seksualnie przeważnie nie mają wsparcia psychologa, psychiatry ani seksuologa na etapie postępowań prokuratorskich – alarmuje...

zobacz więcej

„Kościół staje się miejsce wysłuchania i pomocy”


Jak podkreślił prymas, dokonana kwerenda pokazuje, że „Kościół, w którym kiedyś dokonała się krzywda, staje się miejscem wysłuchania i pomocy, szukania prawdy i sprawiedliwości”.

– Te zgłoszenia pokazują, że Kościół - nie bez oporów, ale jednak - zmienia się i nawraca w tym względzie – podkreślił abp Polak.

Podziękował wszystkim, którzy „przyjęli pokrzywdzonych, wysłuchali, udzielili im potrzebnej pomocy”. – Myślę tutaj o biskupach i wyższych przełożonych zakonnych, o diecezjalnych i zakonnych delegatach, o duszpasterzach osób pokrzywdzonych, prawnikach, wszystkich osobach zaangażowanych w postępowania kościelne, osobach zaangażowanych w prewencję, psychoterapeutach, psychiatrach, wszystkich osobach, którzy na różnych etapach towarzyszom osobom pokrzywdzonym i ich rodzinom – wymienił.

Podziękował państwowym organom ścigania. – Zdajemy sobie sprawę, że skuteczne zwalczanie przestępstw seksualnych dokonanych na dzieciach poniżej 15 r.ż. jest niemożliwe bez ścisłej współpracy z jednostkami prokuratury i policji. Dlatego (...) Kościół wszystkie tego rodzaju przestępstwa zgłasza organom ścigania – zapewnił.

Czytaj także: Polskie dzieci celem niemieckich pedofilów. Przerażające informacje w raporcie z Berlina

Dwóch mężczyzn wykorzystywało seksualnie dzieci. Zostali zatrzymani

Sąd Rejonowy w Pleszewie aresztował dwóch mężczyzn, podejrzanych o molestowanie seksualne 8-letniej dziewczynki i 11-letniego chłopca –...

zobacz więcej

„System reagowania na krzywdę małoletnich działa realnie”


Jednocześnie - jak wyjaśnił prymas - diecezje i zgromadzenia zakonne przyjmują zgłoszenia krzywdy wykorzystania seksualnego dotyczące młodzieży powyżej 15 r.ż., które nie jest penalizowane w prawie państwowym, ale w prawie kościelnym jest „najwyższym przestępstwem i jest sądzone w prawie kanonicznym”.

– Chcę podziękować też dziennikarzom i pracowniom mediów, że zajmują się tematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich, bo ochrona najsłabszych w całym społeczeństwie i Kościele powinna być naszym wspólnym celem – zastrzegł.

Zdaniem abp. Polaka, „wiele jeszcze jest do udoskonalenia, ale system reagowania na krzywdę małoletnich działa realnie”. – Wciąż konsekwentnie go budujemy, ciągle jako jedyna instytucja w Polsce – zaznaczył.

Dodał, że chodzi nie tylko o to, żeby właściwie reagować na zło, ale także by poprzez działania prewencyjne wszystko uczynić, by podobne przestępstwa nigdy się więcej nie wydarzyły.

– Aby wszystkie środowiska odpowiedzialne za wychowanie i edukację młodzieży, były i stawały się miejscem naprawdę bezpiecznym – powiedział.

Czytaj także: Watykan zakończył postępowanie ws. abp. Gądeckiego. Jest oficjalny komunikat 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej