RAPORT

Wojna na Ukrainie

Semeniuk o zachowaniu Izraela: Nie będzie zgody na zmianę definicji Holocaustu

To jest gra międzynarodowa; chodzi o podsycanie konfliktu międzynarodowego, osłabianie Polaków – pokazywanie, że są antysemitami – stwierdziła w programie „Strefa starcia” wiceminister Olga Semeniuk. W ten sposób skomentowała wymianę dyplomatyczną między Polską a Izraelem związaną z niedawną nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego.

Syn byłego premiera Izraela: Polacy! Obecny rząd Izraela jest nielegalny

„Polacy, wiedzcie proszę, że obecny rząd Izraela jest nielegalny i niereprezentuje Izraelczyków” – oświadczył syn byłego premiera Izraela, Jair...

zobacz więcej

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii została spytana w „Strefie starcia”, czy spodziewa się eskalacji napięcia dyplomatycznego między Polską a Izraelem. Semeniuk przypomniała stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że dopóki jest premierem, Polska nie będzie płacić ani złotówki za niemieckie zbrodnie.

Wiceminister zgodziła się z wcześniej wypowiadającym się w programie posłem Piotrem Kaletą, który uważa, że celem działań strony izraelskiej jest postawienie Polski w złym świetle.

– Dwie godziny temu krótka depesza, minister z MSZ izraelskiego stwierdził, że nie chodzi o pieniądze, że chodzi o definicję Holocaustu. Musimy się zastanowić, czy Izraelczykom chodzi o to, by definicja Holocaustu została rozszerzona o podmiot polski – spytała Semeniuk.

Jeśli rzeczywiście taki jest cel strony izraelskiej, to zdaniem wiceminister w Polsce powinna powstać instytucja prezentująca prawdę o roli Polaków w ratowaniu Żydów. – Powinniśmy faktycznie stworzyć w Polsce coś o charakterze Jad Waszem. Pokazać, jak Polacy ratowali Żydów i uczyć ich tej historii – stwierdziła.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

IPN o artykule „LA Times”: przypisywanie Polsce współudziału w Holocauście fałszowaniem historii

Przypisywanie Polsce współudziału w niemieckim ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym...

zobacz więcej

Wiceminister MRPiT w kwestii relacji międzynarodowych zwróciła się również z komentarzem do przedstawicieli opozycji.

– Doprowadzając na poziomie naszej wewnętrznej polityki krajowej do tego, że państwo „nie wiedzą” czy „nie będą wiedzieli, jak głosować”, czy jesteście za, czy przeciw, uprawianie politykierstwa w kontekście międzynarodowym – czy to w relacjach z Izraelem, czy z Brukselą – szkodzi absolutnie Polsce – stwierdziła.

Ambasadorzy wezwani do MSZ-ów


Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został wezwany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na rozmowę w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Krytyka tej nowelizacji przez polityków izraelskich, a zwłaszcza sposób, w jaki została ona skrytykowana, była przyczyną wcześniejszego wezwania ambasador Izraela w Polsce do polskiego MSZ.

– Chciałabym się dowiedzieć, bo rozumiem, że pan ambasador Magierowski jest już po rozmowach, jaki jest rezultat tych rozmów. Wydaje się, że kiedy Izrael mówi „nie chodzi o pieniądze, chodzi o definicję Holocaustu, o antysemityzm” to znaczy, że chce naruszyć nasze dzieje historii, a na to zgody nie będzie – stwierdziła Semeniuk.

Zobacz także: „To są budynki, za które chcecie środki”. Jaki odpowiedział szefowi MSZ Izraela

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej