RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Izrael: Dane setek tysięcy studentów wykradzione przez propalestyńskich hakerów

Hakerzy wykradli dane setek tysięcy Izraelczyków (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Hakerzy wykradli dane setek tysięcy Izraelczyków (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Malezyjska grupa hakerska DragonForce o inklinacjach propalestyńskich wykradła i zaczęła dystrybuować za pośrednictwem m.in. aplikacji Telegram informacje o setkach tysięcy izraelskich studentów. Udostępniane są m.in. ich imiona, adresy, numery telefonów i adresy mailowe – podał „The Times of Israel”.

Syn byłego premiera Izraela: Polacy! Obecny rząd Izraela jest nielegalny

„Polacy, wiedzcie proszę, że obecny rząd Izraela jest nielegalny i niereprezentuje Izraelczyków” – oświadczył syn byłego premiera Izraela, Jair...

zobacz więcej

O cyberataku grupa poinformowała na swojej stronie internetowej. W poście nawoływano innych hakerów, a także aktywistów i organizacje praw człowieka do prowadzenia kampanii przeciwko Izraelowi, który nazywano „Israhell” (dosł. „Izra-Piekło” – do. red.).

Hakerzy przekazali, że wyciek był odpowiedzią na trwającą w maju przez 11 dni wymianę ognia pomiędzy Hamasem ze Strefy Gazy a Izraelem. Dane o studentach, jak poinformował dziennik, mogli wykraść z witryny AcadeMe, jednej z największych w kraju służącej do rekrutacji na studia oraz szukania pracy. AcadeMe współpracuje z najważniejszymi uczelniami w Izraelu, w tym m.in. z uniwersytetem Ben Guriona w Beer Szewie, uniwersytetem w Tel Awiwie oraz uniwersytetem w Hajfie.

Ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa zarządzająca na Facebooku grupą Think Cyber Safe May Brooks-Kempler przeprowadziła dochodzenie w tej sprawie i odkryła, że wyciekły dane prawie 280 tys. studentów od 2014 r. do teraz. Ostrzegła, że informacje te mogłyby zostać wykorzystane przy cyberatakach.

Brooks-Kempler doradziła użytkownikom AcadeMe zmianę haseł i uważanie na podejrzane maile, wiadomości bądź połączenia telefoniczne.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej