RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kolejny popis Jachiry: Nawet Hitler nie niszczył cmentarzy. Internauci: Niszczył i nawet zakładał

Niefortunny wpis posłanki PO Klaudii Jachiry poruszył internautów (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Niefortunny wpis posłanki PO Klaudii Jachiry poruszył internautów (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Znana ze skandalizujących wypowiedzi posłanka PO Klaudia Jachira napisała w niedzielę w mediach społecznościowych, że „nawet Hitler nie niszczył cmentarzy”. Wpis, najprawdopodobniej nawiązujący do aktu wandalizmu na żydowskim cmentarzu w Bielsku-Białej, oburzył wiele osób.

Amerykański dziennik o „roli Polski” w „nazistowskim ludobójstwie”

Kontrowersyjny artykuł w amerykańskim dzienniku „Los Angeles Times”, który mówi o nazistowskim zamiast niemieckim ludobójstwie. W tekście o wizycie...

zobacz więcej

Blisko 70 nagrobków zostało w sobotę zdewastowanych na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. N niektóre tablice zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone.

Policja wszczęła postępowanie zmierzające do ustalenia sprawców dewastacji. Dochodzenie prowadzone jest pod kątem naruszenia art. 262 kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych.

W niedzielę na koncie posłanki Klaudii Jachiry pojawił się zaskakujący wpis. „Nawet Hitler nie niszczył cmentarzy” – stwierdziła posłanka, prawdopodobnie odnosząc się do wydarzeń z Bielska-Białej.

Natychmiast posypały się komentarze internautów zaskoczonych takim stwierdzeniem, dość łaskawym dla nazistowskiego przywódcy. „Niszczył, pani Klaudio, niszczył”, „On je tylko zakładał”; „On niszczył ludzi, ignorantko, palił ich w piecach, by nie tworzyć cmentarzy!”; „Proszę się wpierw dokształcić bo wychodzi Pani na apologetkę Hitlera” – pisali internauci.

Poza wpisami podsumowującymi w dosadnych słowach znajomość przez posłankę historii, były też próby wytłumaczenia, na czym polegała popełniona przez nią niezręczność. „Ten wpis Pani Klaudio jest niestety niefortunny. Dzięki Adolfowi Hitlerowi w Europie słowo „cmentarz” nabrało przeraźliwie tragicznego znaczenia. Blisko 60 mln, często symbolicznych grobów zapełniło cmentarze… Hitler był twórcą cmentarzy. Wypada skasować i przeprosić” – napisał jeden z internautów. CZYTAJ TAKŻE: Kolejna posłanka opozycji uderza w Roberta Lewandowskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej