RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Klasyk” dla uczniów polonijnych ze Wschodu. Liceum stawia na wychowanie #PolskaToWięcej

Sprawa pierwsza – wychowujemy. Mamy odwagę wychowywać – zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info prof. Kazimierz Korab, dyrektor Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego „Klasyk” na warszawskim Targówku. Uczy się w nim młodzież o polskich korzeniach, pochodząca z krajów byłego ZSRR. Jak dodaje profesor, grono pedagogiczne stawia „na pierwszym miejscu na naukę”, aby „przygotować nie tylko do matury, ale do uczelni wyższych”. W maju portal wyborcza.pl opublikował artykuł krytykujący tę szkołę, w której rzekomo stosowane są niepedagogiczne metody wychowawcze i zbyt duża dyscyplina. Dyrektor stwierdził, że krytyka dotyczy wychowania.

Prezydent: Wychowanie to także w ogromnej części treści przekazywane w szkole

Wychowanie dzieci to nie tylko dom, ale także w ogromnej części treści przekazywane w szkole – mówił po powołaniu Przemysława Czarnka na ministra...

zobacz więcej

Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” jest prowadzone przez Fundację – Międzynarodowy Instytut Edukacji. Kieruje ona także internatem „Inter” oraz Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „Wschód-Zachód”. Liceum przyjmuje uczniów z polskimi korzeniami, którzy żyją na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie i w innych krajach na wschód od Polski. Profesor sprecyzował, że „szkoła ta została założona ze względu na tych Polaków, którzy zostali przymusowo wywiezieni do Rosji czy do Związku Radzieckiego”.

Portal wyborcza.pl krytycznie przedstawił codzienność wychowanków, którzy w ramach swych obowiązków muszą sprzątać. W artykule skrytykowano także m.in. katolickie wychowanie, przestrzeganie porządku dnia bądź ciszy nocnej. Jak ocenił prof. Korab w rozmowie z portalem tvp.info, „krytyka dotyczy wychowania na trzech płaszczyznach”. – Płaszczyzna pierwsza to wychowanie jako takie, płaszczyzna druga to jest wychowanie patriotyczno-katolickie i trzecia to wychowanie przez pracę – wymienił. Zwrócił uwagę, że „jeśli chodzi o wychowanie w ogóle, to przecież zobowiązuje nas prawo oświatowe”.

Wychowanie w liceum dla uczniów ze Wschodu


Dyrektor liceum odnosząc się do artykułu portalu wyborcza.pl, powiedział, że „bardzo sprytnie przeciwnicy wychowania mówią, że dyscyplina konieczna wychowaniu »to jest coś co ogranicza prawa człowieka i wolność«”. – Sprawa pierwsza – wychowujemy. Mamy odwagę wychowywać – zaznaczył. Jak dodał, inną ważną kwestią jest „szkoła bez papierosów, bez narkotyków, bez dopalaczy”.

„W Ince rozkochali się młodzi ludzie i zakochała się Polska”

– Inka miała świadomość tego, o co walczy, z kim walczy. To dziś duże wyzwanie, żebyśmy w takich postawach umieli wychować kolejne pokolenie...

zobacz więcej

Prof. Korab odniósł się też do wychowania pod względem patriotycznym i katolickim. Do tego zwrócił uwagę, że „Polacy i polonia zagraniczna mają prawo do wychowania na gruncie polskiego dziedzictwa kulturowego”. Założeniem placówki jest zapewnienie nauki „na dobrym poziomie oraz wychowanie w duchu tych wartości, które dla ich przodków były ważne, czyli patriotyzm i wiara”.

Dyrektor przywołał też trzeci sposób edukowania. – Jest to wychowanie przez pracę dotyczącą higieny i porządku – wyjaśniał. – Wychodzę z założenia, że człowiek kulturalny to jest taki, który zostawia po sobie porządek nie mniejszy niż zastał. To jest człowiek, który poczuwa się do odpowiedzialności. (…) Kiedyś założy własną rodzinę. Nie tylko będzie miał dobrą wolę, ale będzie umiał pomagać; (…) będzie się umiał zachować w pracy – podkreślił dyrektor liceum.

Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem w roku szkolnym 2021/22

Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 – zapowiedział...

zobacz więcej

„Klasyk” oferuje także zajęcia dodatkowe – chór, teatr szkolny, pracownię artystyczną i dziennikarską oraz MMA, fitness. W planach jest też utworzenie koła szachistów.

Edukacja i przygotowanie do studiów


Zadaniem placówki jest przygotowanie uczniów do wejścia na dalszą ścieżkę edukacyjną. – Stawiamy na pierwszym miejscu na nauczanie, na naukę, dlatego, że obiecujemy im wszystkim, że chcemy ich przygotować nie tylko do matury, ale do uczelni wyższych, a maturę można zdać na najniższym poziomem. Dostanie się jednak na studia wyższe wymaga określonego poziomu – zaznaczył prof. Korab.

19 sierpnia 2020 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Fundacja – Międzynarodowy Instytut Edukacji podpisały umowę pt. Powrót do Ojczyzny przez edukację. W jej ramach KPRM udzielił Fundacji pomocy finansowej, aby umożliwić funkcjonowanie liceum oraz internatu „Inter”. Pieniądze od KPRM pokrywają część kosztów utrzymania placówki i zajęć dodatkowych uczniów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej