RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Partia Socjalistyczna w Holandii zrywa z młodzieżówką. Chcieli powrotu komunizmu

Młodzieżówka chciała, aby SP wróciła do komunistycznych korzeni (fot. Oscar Brak/NurPhoto via Getty Images; Shutterstock)
Młodzieżówka chciała, aby SP wróciła do komunistycznych korzeni (fot. Oscar Brak/NurPhoto via Getty Images; Shutterstock)

Rada populistycznej Partii Socjalistycznej (SP) w Holandii podjęła w weekend decyzję o zakończeniu współpracy ze swoją organizacją młodzieżową „Rood” (czerwoni). Młodzieżówka chciała, aby SP wróciła do komunistycznych korzeni.

Były premier Holandii rezygnuje z członkostwa w partii, bo jest „zbyt proizraelska”

Były premier Holandii Andreas Antonius Maria „Dries” van Agt opuszcza chadecję. Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny jest jego zdaniem „zbyt...

zobacz więcej

Zdecydowana większość szefów lokalnych oddziałów SP zagłosowała w sobotę za zerwaniem współpracy z „Rood”. Za opowiedziało się 107 na 128 głosujących członków Rady SP.

Organizacja młodzieżowa związana była z Partią Socjalistyczną od 2003 r. W ostatnich latach dochodziło między nimi do różnicy zdań.

Komunistyczne korzenie i „obalenie kapitalizmu”


„Rood” opowiada się za tym, aby SP wróciła do swoich komunistycznych korzeni i „pomogła obalić kapitalizm”. Jednocześnie wielu jej członków działa w Platformie Komunistycznej, co zdaniem władz partii jest nie do pogodzenia z członkostwem w SP.

– Ta decyzja była dla nas trudna – powiedziała po głosowaniu przewodnicząca partii Jannie Visscher i zapowiedziała budowę nowej organizacji młodzieżowej. Rzecznik „Rood” napisał w oświadczeniu przekazanym mediom, że „jest mu przykro” z powodu decyzji macierzystej partii, szczególnie, że obecnie jest „zły czas dla lewicy”. „Rozdrobnienie jest czymś złym, jednak nadal będziemy aktywni, szczególnie na ulicach” – pisze rzecznik młodzieżówki.

„Dla takiego kraju nie ma miejsca w Unii”. Premier Holandii grozi Węgrom

– W moim odczuciu dla takiego kraju jak Węgry nie ma miejsca w Unii Europejskiej – powiedział przed rozpoczęciem szczytu Wspólnoty premier Holandii...

zobacz więcej

Wprawdzie decyzja o zakończeniu współpracy została podjęta zdecydowaną większością głosów, to jednak dwa ważne oddziały socjalistów, w Amsterdamie i Rotterdamie, nie chciały rozwodu.

– W naszym kole nie ma zgody na rozłam – powiedziała dziennikowi „Algemeen Dagblad” Meta Meijer z SP Amsterdam. Podobne zdanie ma Tijs Hardam, przewodniczący koła SP w Rotterdamie i zarazem członek „Rood”.

Exodus


Dziennik komentuje, że po sobotniej decyzji, Partii Socjalistycznej grozi exodus młodych członków. Zerwanie współpracy będzie miało także konsekwencje finansowe dla młodych socjalistów. Po rozłamie stracą oni prawo do rządowej dotacji.

Zobacz także: Antysemickie incydenty w Amsterdamie i Rotterdamie

Partia Socjalistyczna dysponuje dziewięcioma mandatami w Tweede Kamer, izbie niższej parlamentu. SP deklaruje poglądy socjalistyczne i eurosceptyczne. Krytycy zarzucają jej populizm i postawy antyimigranckie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej