RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obyczajowy skandal w Wielkiej Brytanii z restrykcjami w tle. Dymisja ministra zdrowia

Matt Hancock. Tabloid ujawnił zdjęcia brytyjskiego ministra zdrowia z kochanką (fot. Kirsty O'Connor/PA Images; David Cliff/Anadolu Agency via Getty Images)
Matt Hancock. Tabloid ujawnił zdjęcia brytyjskiego ministra zdrowia z kochanką (fot. Kirsty O'Connor/PA Images; David Cliff/Anadolu Agency via Getty Images)

Wielka Brytania ma nowego ministra zdrowia. Stanowisko objął były minister spraw wewnętrznych, a później finansów, Sajid Javid. To efekt sobotniej dymisji byłego szefa resortu – Matt Hancock zrezygnował po ujawnieniu przez tabloidy zdjęć z kochanką. Nie byłoby to może powodem do rezygnacji, gdyby nie fakt, że w czasie romansu złamał restrykcje epidemiczne, obejmując i całując doradczynię ze swojego resortu – jak opisuje „The Sun”.

Koronawirus. Premier Norwegii zapłaci za imprezę w czasie pandemii

Premier Norwegii Erna Solberg ma zapłacić grzywnę w wysokości 20 tys. koron (prawie 2 tys. euro) za złamanie restrykcji przeciwepidemicznych –...

zobacz więcej

„Ostatnią rzeczą, której bym chciał, jest to, by moje życia prywatne odwracało uwagę od najważniejszej rzeczy, na jakiej jesteśmy skupieni, jaką jest wyprowadzenie nas z tego kryzysu. Chcę jeszcze raz przeprosić za złamanie wytycznych i przeprosić moją rodzinę i bliskich za wplątanie ich w to. Muszę także być z moimi dziećmi w tym czasie” – napisał Hancock.

Romans brytyjskiego ministra zdrowia


W piątek dziennik „The Sun” opublikował zdjęcia 42-letniego Hancocka obejmującego się i całującego się w budynku ministerstwa z Giną Coladangelo, lobbystką, którą w zeszłym roku zatrudnił. Zdjęcia zostały wykonane 6 maja, w czasie, gdy wciąż obowiązywał nakaz zachowywania dystansu w stosunku do osób spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia. Nakaz ten zniesiony został od 17 maja.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Jesteśmy winni ludziom, którzy poświęcili tak wiele w tej pandemii, aby być uczciwym, kiedy ich zawiedliśmy, jak ja to zrobiłem, naruszając wytyczne” – dodał w wydanym oświadczeniu Hancock. Dzień wcześniej Hancock przyznał się do złamania restrykcji, ale mówił, że chce dalej skupić się na pracy w celu wydobycia kraju z pandemii. Również premier Boris Johnson powiedział w piątek, że sprawę uważa za zamkniętą.

Koronawirus. Gwiazdor NBA złamał przepisy, ale mu się upiekło

Gwiazdor Los Angeles Lakers LeBron James złamał przepisy bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa – powiedział portalowi ESPN.com rzecznik...

zobacz więcej

Ale w sobotę już nie tylko opozycyjne wobec rządu ugrupowania – Partia Pracy i Liberalni Demokraci – lecz także niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej zaczęli publicznie mówić, że Hancock powinien odejść. W maju zeszłego roku czołowy brytyjski epidemiolog Neil Ferguson zrezygnował z funkcji doradcy rządu, gdy wyszło na jaw, że w czasie lockdownu złamał zakaz składania wizyt domowych, odwiedzając kobietę, z którą miał romans.

I Hancock, i Coladangelo pozostają w małżeństwach, a znają się z czasów studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim. Hancock zatrudnił ją we wrześniu zeszłego roku, a jej obowiązki obejmują 15-20 dni pracy w rocznie, za co dostaje 15 tys. funtów.

Sajid Javid za Matta Hancocka


W sobotę wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona przekazało, że były minister spraw wewnętrznych, a później finansów, Sajid Javid został mianowany nowym ministrem zdrowia.

Javid był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Theresy May od kwietnia 2018 r. do lipca 2019 r., a następnie w pierwszym rządzie Borisa Johnsona ministrem finansów. Niespodziewanie odszedł z tego stanowiska w lutym 2020 r. w efekcie sporu z wpływowym ówczesnym głównym doradcą premiera, Dominikiem Cummingsem.

Zobacz także: „Byłem idiotą”. Nowozelandzki minister zdrowia przyłapany w czasie kwarantanny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej