RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie 40 stopni Celsjusza. Fala upałów dotarła na północny zachód USA

Północny zachód USA nie słynie z upałów (fot. Getty Images)
Północny zachód USA nie słynie z upałów (fot. Getty Images)

Upały sięgające 100 st. Fahrenheita (37,8 st. Celsjusza) ogarnęły północny zachód USA. Taką temperaturę zanotowano w sobotę w Seattle, w stanie Waszyngton, a w Portland, w sąsiednim stanie Oregon jeszcze wyższą – 103 st. F (39,4 st. C).

Katastrofa w Miami. Inżynier budowlany już kilka lat temu ostrzegał

Konsultant budowlany w 2018 roku mówił o „poważnych uszkodzeniach strukturalnych” w kompleksie Condo na Florydzie. Nakłaniał zarządców budynku w...

zobacz więcej

Są to rekordowo wysokie temperatury w rejonie, w którym zazwyczaj notowane były w lecie temperatury umiarkowane, rzadko przekraczające 28 st. C. Dlatego wiele domów nie posiada nawet klimatyzacji.

Ratując się przed dokuczliwym upałem w sklepach wykupiono wszystkie przenośne klimatyzatory i wentylatory. Szpitale zlikwidowały punkty szczepień przeciwko koronawirusowi pod gołym niebem a w miastach uruchomiono ogólnodostępne intensywnie chłodzone pomieszczenia.

Odwołano większość imprez sportowych na otwartej przestrzeni, w tym rozgrywki baseballowe a mieszkańców uprzedzono, aby spodziewali się okresowych wyłączeń prądu bowiem sieć energetyczna jest przeciążona.

Ekstremalne upały dają się we znaki również farmerom. Właściciele winnic pośpiesznie zbierają owoce z krzaków obawiając się, że uschną. Wzrastające temperatura wody w rzekach zagraża hodowcom łososi.

Upały są szczególnie groźne dla osób w starszym wieku i bezdomnych. Właśnie z myślą o nich uruchomiono klimatyzowane pomieszczenia w miastach.

Olbrzymia „gorąca kopuła” nad amerykańskim północnym zachodem jest zapowiedzią przyszłości, w miarę jak zmiany klimatu postępują na całym świecie – ocenia klimatolog prof. Kristie Ebi z uniwersytetu stanu Waszyngton.

„Wiemy z danych napływających z całego świata, ze zmiany klimatu następują coraz szybciej a fale upałów są coraz częstsze i silniejsze. Musimy się do tego przyzwyczaić” – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej