RAPORT

Pogarda

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Joachima Gaucka, który zdekomunizował Niemcy

Najnowsze

Popularne

– Dzięki panu udało się usunąć z życia publicznego w Niemczech byłych funkcjonariuszy i współpracowników służby bezpieczeństwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia nagrody św. Wojciecha byłemu prezydentowi RFN, pastorowi Joachimowi Gauckowi.

Na Zamku Królewskim w Warszawie o stratach wojennych. Spotkanie Duda-Steinmeier [WIDEO]

– W dialogu między sąsiadami musi być przestrzeń na rozmowę o obszarach, które wymagają poprawy – mówił Andrzej Duda podczas wspólnego z...

zobacz więcej

Prezydent Rzeczypospolitej ocenił, że to właśnie dzięki dzisiejszemu laureatowi dekomunizacja w Niemczech była procesem dogłębnym i poważnym. Przypomniał, że po upadku muru berlińskiego Joachim Gauck został pełnomocnikiem rządu RFN do spraw akt Stasi. Podkreślił, że w Polsce z podziwem patrzono na te działania pastora.

Dekomunizacja poważna i dogłębna


W swoim przemówieniu Andrzej Duda mówił też o budowaniu relacji opartych na „prawdzie, partnerstwie i szacunku między sąsiadami”. – Tak jak pan zawsze to czynił, panie prezydencie, za co wszyscy, we wszystkich naszych krajach, ogromnie jesteśmy panu wdzięczni - powiedział, zwracając się do Joachima Gaucka.

– Pamiętamy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że musimy jej czujnie strzec i bronić – dodał prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślał znaczenie wkładu państw regionu w obecny europejski ład, „który przyniósł Niemcom zjednoczenie, a krajom Grupy Wyszehradzkiej - wolność i demokrację”.

– Być może bowiem wszystko byłoby inne, być może nie byłoby nas dzisiaj tutaj, a już z całą pewnością nie bylibyśmy tymi, którymi jesteśmy, gdyby nie ważne i formujące nas wszystkich wydarzenia w Polsce, na Węgrzech, w ówczesnej Czechosłowacji i Niemczech – podkreślał w czasie uroczystości, która odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Laureat nagrody św. Wojciecha wskazywał, że „demokracja musi być żywa i nie jest czymś zakończonym; to cały czas proces”. Dodał, że jest wdzięczny Polsce, iż „wyraźnie przypomina Zachodowi, że na Wschodzie ludzie marzą o tym, co dla nas stało się już oczywistością; że na Białorusi ruchy wolnościowe, demokratyczne są tak potwornie uciskane”.

– Zapominamy, że wielu ludzi nie żyje w wolności i demokracji. To jest dla nas szczególne zadanie, by przypominać o tym na Zachodzie. To, co zdobyliśmy jako demokratyczne i tolerancyjne państwa, powinniśmy bronić, to jest czasem trudne. Jestem wdzięczny za to, że tutaj w Polsce pracuje się nad tym – powiedział b. prezydent RFN.

Przeczytaj także: Prezydent Niemiec z oficjalną wizytą w Polsce

Międzynarodowa nagroda na rzecz pokoju, wolności i współpracy w Europie im. Św. Wojciecha jest przyznawana co dwa lata przez Fundację im. św. Wojciecha osobom, które wniosły „wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej”. Dotychczasowymi laureatami byli: Tadeusz Mazowiecki, József Antall, kard. František Tomášek, kard. Franz König, Václav Havel, Helmut Kohl, František Mikloško, Władysław Bartoszewski, Árpád Göncz, Ján Čarnogurský, Petr Pithart, Hanna Suchocka, Imre Kónya oraz Peter Zajac.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej