RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Decyzja Watykanu w sprawie bp. Regmunta. Kuria przeprasza za krzywdy i zaniedbania

Biskup Stefan Regmunt (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Biskup Stefan Regmunt (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Kuria przeprasza wszystkich, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań i ufa, że tego rodzaju sytuacje się nie powtórzą – podkreślił w oświadczeniu rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha. Komunikat wydano w związku z decyzją Stolicy Apostolskiej po rozpatrzeniu sygnałów mówiących o zaniedbaniach bp. Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zuchwałe porwania chrześcijan w Nigerii. Wśród ofiar zakonnica

Niezidentyfikowani napastnicy porwali w niedzielę rano siostrę zakonną w miejscowości Dim na Nume Isu na terenie samorządu lokalnego Nwangele w...

zobacz więcej

Stolica Apostolska zakazała bp. Regmuntowi m.in. uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji.

Rzecznik kurii ks. Andrzej Sapieha w specjalnym komunikacie na stronie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odniósł się decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie emerytowanego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta.

Podkreśla w nim, że diecezja zielonogórsko-gorzowska zastosuje się do decyzji Stolicy Apostolskiej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. „Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska przyjmuje do wiadomości decyzje Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do nich w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji”.

– Przepraszamy tych, którzy doznali krzywdy na skutek zaniedbań, o jakich mowa w komunikacie Delegata KEP – podkreślono w komunikacie.

– Ufamy, że tego rodzaju sytuacje nie powtórzą się w przyszłości. Jednocześnie informujemy, że diecezja zielonogórsko-gorzowska nie jest upoważniona do komentowania i udzielania wyjaśnień na temat postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską – napisał rzecznik.

Profanacja figur przed kościołem w Szczecinie. Parafia i policja szukają sprawców

Policja prowadzi dochodzenie ws. profanacji figur przed jednym z kościołów na Pomorzanach w Szczecinie. Do zniszczeń doszło z soboty na niedzielę....

zobacz więcej

Decyzja Watykanu


Przypomnijmy, że abp Wojciech Polak, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży poinformował wczoraj, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Delegat KEP poinformował następnie, że w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska zakazała bp. Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zakazała mu udziału w gremiach KEP oraz nakazała finansowe uczestnictwo w wydatkach swej diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Bp Stefan Regmunt kierował diecezją zielonogórsko-gorzowską w latach 2008-2015. Później przeszedł na emeryturę ze względu na stan zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej