RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chauvin skazany za zabójstwo Floyda. Wymiar kary wykracza poza standardowe ramy

Derek Chauvin ma spędzić w więzieniu 22,5 roku (fot. Getty Images)
Derek Chauvin ma spędzić w więzieniu 22,5 roku (fot. Getty Images)

Sąd w Minneapolis w USA wyznaczył w piątek karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, skazanego za zabójstwo George'a Floyda. Wymiar kary wykracza o 10 lat poza standardowe ramy wyznaczone dla podobnych spraw.

USA: Derek Chauvin winny śmierci George'a Floyda

Były policjant Derek Chauvin został uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa George'a Floyda.

zobacz więcej

– Ten wyrok nie jest oparty na emocjach czy współczuciu (...) ani opinii publicznej – powiedział sędzia Peter Cahill, ogłaszając wymiar kary. Do wyroku sędzia dołączył 22-stronicowe uzasadnienie oparte na analizie prawnej.

Prokuratura wnioskowała o karę 30 lat więzienia, podczas gdy obrona Chauvina o wyrok w zawieszeniu i zaliczenie dotychczasowego czasu spędzonego w areszcie na poczet kary.

Wymiar kary jest wyższy od standardowych wytycznych za zabójstwo drugiego stopnia w przypadku niekaranych wcześniej osób; wytyczne te mówią o karze 10,5-15 lat. Sędzia Cahill uznał jednak, że na niekorzyść byłego policjanta przemówiły cztery dodatkowe czynniki, m.in. to, że działał ze szczególnym okrucieństwem, nadużył pozycji władzy i zaufania, a także fakt, że zrobił to na oczach dzieci.

45-letni Chauvin został 20 kwietnia uznany za winnego zabójstwa drugiego stopnia, co oznacza zabójstwo bez premedytacji, lecz zadane w wyniku niebezpiecznych działań, bez liczenia się z życiem i zdrowiem ofiary.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej