RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Izrael stosuje szantaż”. Mocne słowa wiceszefa MSZ [WIDEO]

Izrael naciska na Polskę, aby wstrzymać pracę nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. – W tej sprawie nie chodzi o PiS czy PO. Powinien wybrzmieć jednoznaczny polski głos ze strony całej klasy politycznej – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w programie „Gość Wiadomości”. – Kolejny raz PiS wypuszcza nas na wojnę z naszymi największymi sojusznikami. (…) Robicie kolejną zadymę i stwarzacie chaos – stwierdził jednak poseł PO Jarosław Urbaniak.

„Nie będziemy płacić za niemieckie zbrodnie”. Zdecydowana deklaracja Morawieckiego [WIDEO]

Premier odniósł się do słów izraelskich polityków.

zobacz więcej

W czwartek Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowi ona m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Za nowelizacją Kpa głosowało 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu (posłowie KO).

Spotkało się to z reakcją strony izraelskiej. Wczoraj oświadczenie wydała ambasada Izraela.

Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił we wpisie na Twitterze m.in., że „nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami”.

Próba szantażu


– To skandaliczne głosy, manipulujące faktami i nadużywające pamięć ofiar. (…) Izrael stosuje swego rodzaju szantaż. A opakowanie tego w kłamstwa historyczne jest czymś niedopuszczalnym – mówił Szynkowski vel Sęk.

O zaprzestanie prac nad ustawą zaapelował także Departament Stanu USA.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego


Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że że uchwalona nowelizacja realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, kiedy jego pracami kierował prof. Andrzej Rzepliński. – Ten Trybunał Konstytucyjny powiedział, że nie może być tak, że procedura administracyjna nie jest czasowo ograniczona, bo to burzy podstawową w systemie prawnym zasadę pewności prawa – powiedział Szynkowski vel Sęk.

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...

zobacz więcej

Goszczący w studio poseł KO Jarosław Urbaniak nie odniósł się do tych argumentów.

– Kolejny raz PiS wypuszcza nas na wojnę z naszymi największymi sojusznikami. (…) Robicie kolejną zadymę i stwarzacie chaos – stwierdził za to Urbaniak.

– W tej sprawie nie powinno być PiS czy PO tylko jeden, polski głos. Procedowana przez Sejm ustawa nie wyklucza możliwości roszczeń na drodze cywilnej. Każdy ma możliwość dochodzenia odszkodowania. Należało zmienić procedurę administracyjną, bo była nadużywana, co pokazała afera reprywatyzacyjna – uzupełnił wiceszef polskiego MSZ.

– Wszystko spiep***liście – odpowiedział mu Urbaniak.

– Sam wystawia sobie pan świadectwo takimi słowami. Powinien pan być nie tylko partyjnym działaczem, ale przede wszystkim reprezentować interes Polski – spuentował Szynkowski vel Sęk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej