RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

KO nie poparła zmian ws. reprywatyzacji. Grabiec się tłumaczy

Jan Grabiec uważa, że ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm będzie nieskuteczna (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jan Grabiec uważa, że ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm będzie nieskuteczna (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Sprawy roszczeń wymagają precyzyjnego uregulowania zgodnie z interesem Polski; istnieje poważne ryzyko nieskuteczności noweli Kpa w tym kształcie” – tak rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec tłumaczy powody wstrzymania się posłów Koalicji Obywatelskiej od głosu podczas uchwalania noweli.

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...

zobacz więcej

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Za nowelizacją Kpa głosowało 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu, 114 spośród nich należy do klubu Koalicji Obywatelskiej. Ponadto 14 parlamentarzystów KO nie wzięło udziału w głosowaniu. Tylko jeden poseł KO - Franciszek Sterczewski - zagłosował za.

W przekazanym PAP oświadczeniu Grabiec przyznał, że „mienie bezspadkowe zgodnie z polskim prawem powinno pozostać własnością obecnych właścicieli”. Zasugerował też, że „stanowione przez Sejm prawo” narusza „podstawowe zasady takie jak zasada pewności prawa”.

„Dlatego KO w swoich poprawkach wskazywała na konieczność wydłużenia vacatio legis oraz tego, by ustawa nie unieważniła trwających postępowań. Niestety te kluczowe poprawki zostały przez rządzącą większość odrzucone. Istnieje poważne ryzyko nieskuteczności ustawy w tym kształcie” – ocenił.

Przeczytaj także: Stanowczy komunikat z MSZ ws. żądań Izraela

Zdaniem Grabca „rząd PiS przed wprowadzeniem ustawy nie zadbał o poinformowanie strategicznych partnerów Polski o wprowadzanych zmianach”, czego dowodem miałby być list chargé d’affaires ambasady USA Bixa Aliu do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Rzecznik PO zapowiedział, że Koalicja Obywatelska będzie składać w Senacie poprawki, by - jak stwierdził - zabezpieczyć interes Polski bez szkody dla relacji międzynarodowych.

„Wzywamy rząd do natychmiastowego podjęcia odpowiednich działań dyplomatycznych, które będą skutecznie chronić dobre imię Polski i Polaków” – oświadczył Grabiec.

Sprawdź, jak postawę PO wobec nieuczciwej prywatyzacji, którą ma ukrócić nowela Kpa, ocenia „jako Polak pochodzenia żydowskiego” Jan Śpiewak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej