RAPORT

Pogarda

„Wstrzymajcie prace nad ustawą”. Departament Stanu USA apeluje do polskich parlamentarzystów

Departament Stanu oczekuje, że Polska wstrzyma pracę nad zmianami w prawie (fot. Shutterstock)
Departament Stanu oczekuje, że Polska wstrzyma pracę nad zmianami w prawie (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał w piątek Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała wcześniej gwałtowną reakcję Izraela. Ocenił, że „prawo jest krokiem w złym kierunku w kwestii zwrotu mienia żydowskiego”.

„Nie będziemy płacić za niemieckie zbrodnie”. Zdecydowana deklaracja Morawieckiego [WIDEO]

Premier odniósł się do słów izraelskich polityków.

zobacz więcej

„Wierzymy w znaczenie rozwiązania spraw restytucji z czasów Holokaustu, by zapewnić równość i sprawiedliwość dla wszystkich ofiar. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu" – napisał w piątek na Twitterze Price.

Odniósł się w ten sposób do przegłosowanej w czwartek przez Sejm bez głosów sprzeciwu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowe przepisy trafią teraz do Senatu.

Zobacz także: Patryk Jaki odpowiada Izraelowi. Pokazał zdjęcie zniszczonego miasta

Prawo spotkało się z gwałtowną reakcją Izraela, według którego ustawa zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. Szef MSZ Izraela Jair Lapid oznajmił, że prawo jest „hańbą” i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami. W odpowiedzi polski MSZ opublikował oświadczenie, twierdząc że wypowiedzi strony izraelskiej „wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa”, zaś ustawa stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

Resort zaznaczył, że „zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych", lecz "w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania". Czytaj także: MSZ: Polska nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust

Wcześniej niepokój w związku z projektem nowelizacji wyrażał charge d'affairs amerykańskiej ambasady w Warszawie Bix Aliu w liście do marszałek Sejmu. 

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej